A Google tizenegy európai médiaszervezettel együttműködésben 2015 áprilisában indította el Digital News Initiative (DNI) elnevezésű kezdeményezését, melynek célja hogy a technológia és az innováció révén hozzájáruljon a minőségi újságírás fejlődéséhez. Indulása óta több mint 1000 szervezet csatlakozott a kezdeményezéshez. A 150 millió eurós - forintra átszámítva 46,4 milliárdos - alapot olyan európai médiavállalkozások számára hozták létre, amelyek kísérletezési teret és kötöttségek nélküli támogatást keresnek innovatív ötleteik megvalósítására.
Újdonság: Innovatív bevételi modellek
A negyedik finanszírozási körhöz hasonlóan, a közepes- és nagyméretű projekteknek bizonyítaniuk kell, hogy a bevételszerzési modell is részét képezi az elképzelésüknek. A pályázóknak világos mutatókkal kell indokolniuk, hogy projektjeik hozzáadott gazdasági érték teremtését célozzák.
A sikeres projektek nemcsak innovatívak, de fenntarthatóak is: az ötödik körben a közismert fizetős tartalmak modelljén kívüli (pl. paywall) megoldásokat keresik, amelyek megújíthatják és változatossá tehetik a digitális tartalomgyártás üzleti modelljét és a felhasználók digitális hírfogyasztási szokásait.
Hogy működik az Alap?
A projektekről
Olyan projektekkel lehet pályázni, melyek új utakat, gondolkodásmódot hoznak a digitális újságírásba, támogatják új üzleti modellek fejlődését, vagy akár megváltoztatják a digitális hírfogyasztást. A projektek lehetnek kísérleti jellegűek, de pontosan meghatározott célokkal és jelentős digitális elemmel kell rendelkezniük. Google termékek használata nem követelmény . A sikeres projektek innovatívak, valamint pozitív hatást gyakorolnak a digitális újságírás termékeire és az iparág fenntarthatóságára.
Kik jelentkezhetnek?
Az Alap nyitott az Európai Unió és az EFTA területén tevékenykedő kiadóvállalatok, online szereplők, hírközléssel foglalkozó start-upok, iparági társulások és egyének számára egyaránt.
Finanszírozás
Az Alap forrásai három kategóriában elérhetőek:
- Prototípus projektek: A kategória nyitott a jelentkezési kritériumoknak megfelelő szervezetek és egyének számára, 50 ezer euró támogatási összegig. A pályázati projekteknek korai fázisban kell lennie, kidolgozásra váró ötletekkel és ellenőrzésre váró feltételezésekkel kell rendelkezzen. Az Alap ezen projekteket nyomon követi és költségeinek 100 százalékát fedezi.
- Közepes méretű projektek: A kategória nyitott a jelentkezési kritériumoknak megfelelő szervezetek számára 300 ezer euró támogatási határösszegig. Az Alap 70 százalékig fedezi a projekt megvalósításának költségeit.
- Nagyméretű projektek: A kategória nyitott a jelentkezési kritériumoknak megfelelő szervezetek számára 300 ezer euró támogatási összeg felett. Az Alap 70 százalékig fedezi a projekt megvalósításának költségeit. A támogatás maximális összege 1 millió euró (mai árfolyamon 309,4 millió Ft).
Az 1 millió eurós felső támogatási határ esetében kivételnek számítanak az olyan nagy projektek, melyek együttműködésen alapulnak (pl. nemzetközi, ágazati, több szervezetet tömörítő kezdeményezések), vagy olyan projektek melyekből a hírközlési ökoszisztéma fejlesztését támogatják.
A beérkezett projekteket első körben ágazati szereplőkből és a Google képviselőiből álló projektcsapat választja ki, akik átnézik a pályázatokat, megvizsgálják a kritériumrendszer, valamint innovációs és várható hatásuk alapján. Ez a csapat javaslatokat tesz az Alap Tanácsának a Prototípus és Közepes méretű projektek finanszírozására vonatkozóan. A pályázatok kiválasztását 14 tagú Tanács felügyeli, az új tagok neve az Alap honlapján lesz elérhető. A Tanács szavazással dönt a Nagyméretű projektekről.
A jelentkezés további részletei megtalálhatóak a DNI honlapján.