Az elmúlt időszakban globálisan és a hazánkban is egyre gyakoribbá váltak az online bűncselekmények. A feljelentések megemelkedett számára reagálva tavaly Magyarországon is megalakult a kibernyomozói szervezet.
Home office, bűnözés, óvatlan emberek – az online csalások félelmetesen elszaporodtak
Évek óta drámai mértékben növekszik a legkülönfélébb online csalások száma, az adatok szerint a folyamatos „csúcsdöntéseknek” egyszerűen nincs határa. Az okok nyilván összetettek, az Economx által megkérdezett szakértők is így látják, ezért segítségükkel a legfontosabbakról most megpróbáljuk lerángatni a leplet.Ha kíváncsi a részletekreAz egyik fő vitatéma, hogy ki fizesse meg az online csalásokból keletkező károkat: ilyenkor a bankok és az online platformszolgáltatók egymásra mutogatnak, azonban a kialakult gyakorlat szerint a pénzintézetekre marad a kártérítés. Ezért a brit bankok és a képviselőház több tagja kezdeményezte, hogy a Big Tech cégek is vegyék ki a részüket az oldalaikon keresztül megvalósított bűncselekmények utáni kártérítésből – írja a Politico.
Az Egyesült Királyságban a tavalyi évben félmilliárd fontot (nagyjából 2200 milliárd forint) loptak el pénzügyi csalások formájában, a bűncselekmények 80 százaléka valamilyen online platformon, elsősorban a Meta felületein történtek.
Annak ellenére, hogy a vásárlási csalásoknak csaknem a fele Facebook Marketplacen és az Instagramon keresztül valósult, mégis a bankokra marad a meglopott ügyfelek kártalanítása.
2022 óta az angol bankok közel 300 millió fontot (több mint 1300 milliárd forintot) fizettek vissza a csalások áldozatainak. Ez az összeg várhatóan tovább növekszik, mivel idén októberben kötelezővé teszik az Egyesült Királyságban a meglopott ügyfelek kártalanítását.
A Big Tech anyagi felelősségvállalása
Ben Donaldson, a brit pénzügyi szolgáltatások iparági szervezetének gazdasági bűnözésért felelős ügyvezető igazgatója megerősítette: a pénzintézetek szeretnék elérni, hogy a technikai platformok is vállaljanak anyagi garanciát az oldalaikon megvalósuló káresetekért.
Nemcsak a briteknél feszülnek egymásnak
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!