Képzelje el, hogy több száz, sőt több ezer alkalmazott megélhetését bízza olyasvalakire, aki az "123456" vagy a "qwerty" jelszót használja jelszóként! Nos, a NordPass jelszómenedzser 290 millió kiberbiztonsági adatlopás adatai elemezve megállapította, hogy az egész világ pontosan ilyem embereket tart vezető pozícióban: többségük pontosan ezt a két jelszót használja a leggyakrabban.
A PC Gamer összefoglalója szerint sokan használják a saját, vagy a gyerekük nevét a cégvezetőknél: a Tiffanyt 100 534 betörésnél szúrták ki, a Charlie 33 699-szer, a Michael 10 647-szer, Jordan pedig 10 472-szer szerepelt jelszóként.
A jelentés a mitikus lényeket és az állatokat is az adatbetörések során feltört jelszavak között tartja számon. A "Dragont" 11 926 alkalommal, a "monkey" pedig 11 675 alkalommal találták meg.
Az Egyesült Királyság Nemzeti Kiberbiztonsági Központja ezért inkább azt ajánlja, hogy a cégek a főnököknek se hagyják, hogy saját jelszót találjanak ki. Ehelyett inkább 3 véletlenszerűen kiválasztott szót alkalmazzanak, amelyeket vagy alsóvonallal (_) vagy kötőjellel, vagy valamilyen ritkább karakterrel választanak el. A háromszavas módszer lényege, hogy a véletlenszerűen kiválasztott szavakból egy történetet lehet kitalálni, amivel egyszerűbb megjegyezni az így generált jelszót.
A kutatás eredménye abból a szempontból aggasztó - de egyben rá is mutat -, hogy az adatbetörések többségéhez nem kell valamilyen mélyreható kibertámadás. Körülbelül 80 százalékban az ostoba emberek egyszerű jelszavai miatt törik fel a vállalatok rendszereit. Vagyis emberi tényező okozza a legtöbb kibervédelmi problémát, amit egy hazai kutatás is megerősít.