A Szilícium-völgy vezetői szerint nem érte el a határait a mesterséges intelligencia. ezt közülük elsőként Sam Altman, az OpenAI vezérigazgatója szögezte le azzal, hogy egész egyszerűen „nincs fal”.

Dario Amodei, a szintén MI-alapú Anthropic vezérigazgatója, valamint az Nvidia is igyekeztek tüzet oltani, mondván, hogy szó sincs arról, hogy a modellek fejlesztése belassult volna.

Marc Andereessen amerikai üzletember ugyanakkor úgy látja, hogy a fejlődés lassulása nagyon is nyilvánvaló: a különböző MI-modellek ugyanis a képességeikben nagyon is komolyan elkezdtek közelíteni egymáshoz.

A vita kapcsán a Business Insider egy tucat szakértőt kérdezett meg az MI éllovas vállalatai közül, akik együttesen úgy fogalmaztak: az új típusú adatok felhasználása, az érvelés beépítése a rendszerekbe, valamint a kisebb, de specifikusabb modellek létrehozása az egyik módja annak, hogy a mesterséges intelligencia fejlődésének kerekei tovább forogjanak.

Ennek azonban a kutatók szerint két kulcsproblémája is van:

  • A GPT-modellek tanulási folyamatának középső, vagyis előképzési fázisában speciális chipekre lenne szükség, ezt a piacot pedig jelenleg szinte teljes egészében az Nvidia uralja, amely a szüntelen kereslet ellenére kínálati korlátokkal küzd.
  • A másik gondot a tanuláshoz használt adatok jelentik. A nyilvános adatok mennyiségét illetően az MI-fejlesztők komoly akadályokba ütköztek, márpedig ezek tudják igazán tanítani a nagy nyelvi modelleket.

A vállalatok pedig, bármennyire is hihetetlen, a rendelkezésre álló nyilvános adatok tárházát az MI-k tanításához szinte teljesen kimerítették:

az Epoch AI kutatócég előrejelzése szerint a fejlesztők 2028-ra kipréselhetik az összes felhasználható adatot, amivel egy MI-t tanítani lehet.

A lapnak nyilatkozó vezérigazgatók szerint ugyan már elkezdték használni az egyes modellek a multimodális, azaz a képi és a hangi alapú adatokat a szövegesek mellett az MI-laborok, ez a terület továbbra is nagyon kiaknázatlan.

A Lamini LLM társalapítója szerint ugyanilyen kiaknázatlan terület a magánadatok használata is. A vállalatok licencszerződéseket kötnek a kiadókkal, hogy hozzáférjenek hatalmas információhalmazaikhoz. Az OpenAI például olyan szervezetekkel kötött partnerséget, mint a Vox Media és a Stack Overflow, a fejlesztők kérdés- és válaszplatformja, hogy a szerzői jogvédelem alatt álló adatokkal dolgozhassanak.

Másfelől viszont a vállalati igazgatók úgy látják, hogy az MI-fejlesztés menete is megváltozott. A piac felpörgése előtt a kutatók megtehették, hogy minél több adatot tápláljanak be egy-egy MI-modellre. Mostanra azonban a mennyiséget felváltotta a minőség, azaz a pontos, releváns és értékes adatok bevitele.

Satya Nadella, a Microsoft vezérigazgatója szerint az egyik új paradigma az MI-fejlesztésben az lehet, hogy a már meglévő adatokkal még bonyolultabb feladatok és műveletek elvégzésére tanítják és fejlesztik a modelljeiket.

Erre már van is precedens: az OpenAI idén szeptemberben tette elérhető az o1 nevű modelljét, ami első lépésben először hosszan gondolkodik a problémáról, mielőtt megpróbálná megoldani azt.

Fájt a mellkasa, a ChatGPT mentette meg az életét, mert infarktusa volt

Futótűzként terjed az a Redditen megjelent poszt, miszerint valakit egy életveszélyes állapottól mentett meg az OpenAI mesterséges intelligenciája.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.