Aki aktivitásmérőt vagy okosórát vesz, használatba vétele után az első lelkesedést követően minden bizonnyal felteszi magának a kérdést, hogy oké, oké, de mennyire lehet megbízni az ilyen szerkezetek pontos adatszolgáltatásában.
Egyéni élettani különbségek
Minden embernek eltérőek a fiziológia adottságai. A különböző testalkat, fittségi szint, egészségi állapot mind-mind befolyásolhatja, hogy a szervezet miként reagál a testmozgásra és egyéb tevékenységekre. Ám mivel a legtöbb ilyen csuklón viselhető eszközt az általános népességi adatok alapján tervezték, ezek nem mindig veszik figyelembe az egyéni különbségeket, ami eltérésekhez vezethet a mérőszámokban, különösen az átlagostól eltérő testalkatú, fittségű emberek esetében – írja a makeuseof.com
Megfelelő módon kell hordani
Az okosóra viselésének módja is befolyásolhatja a pontosságát. A legtöbb okosóra-gyártó azt javasolja, hogy a készüléket szorosan a csuklón, közvetlenül a csuklócsont felett csatoljuk fel, ám még az olyan tényezők, mint a csukló mérete, alakja, sőt, még a kar tartása, mozgatása is befolyásolhatja a mérési eredményeket.
Az érzékelés korlátai
Az érzékelő technológia korlátai is jelentős szerepet játszanak a mérési pontosságban. Mert igaz ugyan, hogy a hordozható eszközökben található érzékelők nagy fejlődésen mentek keresztül, de még mindig vannak hiányosságaik. Egyes eszközök fejlettebb érzékelőket használhatnak, amik képesek mérni a test izomzatának, zsírjának, és vízháztartásának mennyiségét, más kütyükbe viszont kevésbé kifinomult technológiát szerelhetnek, ilyenek a kedvező árú fitneszkövető karkötők, okosórák. Tehát az érzékelők típusa és minősége nagyban befolyásolja az összegyűjtött adatok pontosságát.
A pulzusszám-mérés pontossága
A pulzusszám mérését tekintve a mellkasi szíjpántos pulzusmérők a legpontosabbak, mivel a szív elektromos jeleit veszik figyelembe a percenkénti dobbanások mérésére. A hagyományos okosórák azonban ezzel szemben optikai pulzusszám-érzékelőket használnak, amelyek a bőrön keresztül történő véráramlás változásait mérik.
Míg az okosórák viszonylag pontos pulzusmérést biztosítanak egyenletes tempójú gyakorlatok esetén, a nagy intenzitású vagy rendszertelen tevékenységek alkalmával az olyan tényezők, mint a kar mozgása vagy az izzadás nehézségeket jelentenek a mérési pontosságban.
A Journal of Personalized Medicine című folyóiratban közzétett kutatás a csuklón hordott eszközök pontosságát mérte, és arra a következtetésre jutott, hogy a legtöbb csuklón hordott eszköz laboratóriumi körülmények közt pontosan méri a pulzusszámot. Igen ám, csakhogy a Harvard Egyetem kutatói szerint a pontosság valójában a tevékenységtől függ:
- gyaloglás közben például az okosórák és a csuklóra szerelt eszközök hajlamosak voltak a valósnál magasabb pulzusszámot jelenteni,
- gépelés közben pedig az eszközök a valósnál alacsonyabb pulzusszámot jeleztek.
A Journal of the American Medical Association Cardiology folyóiratban közzétett kutatások arról számolnak be, hogy a mellkasi szíjpántos pulzusmérők 99 százalékos egyezést mutattak az elektrokardiográffal, vagyis azok számára, akik precíz monitorozásra vágynak, ezek a hordozható eszközök a legmegfelelőbbek.
A kalóriaégetés pontossága
A laboratóriumi anyagcsere-vizsgálat, a kalóriaégetés becslése alapvetően az oxigénfogyasztás és a szén-dioxid-termelés mérésével számítja ki az elégetett kalóriák számát. Ezzel szemben az okosórák és a fitneszkarkötők speciális algoritmusok segítségével becsülik meg a kalóriaégetést, amelyek olyan változókat vesznek figyelembe, mint a pulzusszám, az életkor, a testsúly és az aktivitási szint.
Ezeknek a becsléseknek a pontossága az egyéntől és az adott tevékenységtől függően változhat, így kevésbé pontosak, mint a laboratóriumi vizsgálatok.
A European Journal of Sports Science által végzett kutatás három gyártó (az Apple, a Polar és a Fitbit) készülékeit mérte, és arra a következtetésre jutott, hogy az elégetett kalóriák mérése tekintetében mindhárom eszköz meglehetősen gyenge pontosságot mutatott, méghozzá minden fajta tevékenység során.
A hosszú élet titka az okoseszközökben rejlik
Az egészségügyben a digitalizáció egyre nagyobb piaci értéket képvisel, 2023-ra az Európai Unióban meghaladhatja a 64 milliárd eurót. A betegek és az orvosok is egyre nyitottabbak az e-health nyújtotta lehetőségekre, ezek a megoldások pedig jelentős áttörést jelenthetnek a betegellátásban.Bővebben >>>
Motivációs eszköznek kiváló
A leírtak azonban nem jelentik azt, hogy az okosórák egy napon nem lesznek képesek pontosan követni a kalóriaégetést, de azt igen, hogy jelenleg nem követik pontosan az anyagcsere folyamatokat. Ugyanakkor a fitneszkövetők minden egyes generációval fejlődnek, és egyre pontosabbak.
Míg a korai verziók nagyon pontatlanok lehettek, az újabb kütyük már hihetetlenül hasznosak lehetnek abban a tekintetben, hogy motiválják használójukat az aktív életmódra, egészségügyi célok kitűzésére és a fejlődés nyomon követésére.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!