Már 600 millió telepítésen vannak túl azok - a brit Sophos kiberbiztonsági cég által csak fleeceware-nek nevezett - applikációk, amelyek egy új trükkel lopják meg a felhasználókat. A csalás és az átverés lényege az, hogy látszólag ingyenesek az alkalmazások, de valójában csak az első néhány használatuk az. Ha valaki elolvasás nélkül elfogadja a felhasználási feltételeket, észre sem veheti, hogy a Google Play Áruház fiókjában megadott kártyájáról a "próbaidőszak" után szépen lassan heti előfizetési díjat kezdenek el levonni ezek a programok. Akár úgy, hogy értesítést sem küldenek a felhasználóknak.
Szélsőséges esetekben ezek az appok nem szégyellnek heti 20 ezer forintot legombolni a felhasználóról, ami éves szinten több mint egymillióra rúg - írja a jelenséget bemutató cikkében az Index, amely szerint ugyan sokan az első bankszámlák alapján látják, hogy az applikációk terhelik a kártyájukat, de sokan, ha észre is veszik, nem tudják, hogyan kezeljék a helyzetet, mit csináljanak a csaló appokkal. Másoknak nem is biztos, hogy feltűnik az átverés.
Fontos tudni, hogy a csaló applikációk letörlése nem jelenti azt, hogy a jövőben ne vonnák le a kamu előfizetési díjat!
A törlést túlélő csalások is egyre gyakoribbak Androidon: szintén a Sophos jelentett arról a héten, hogy a telefon akkumulátorának gyors merülését is trükkös applikációk okozhatják, amelyeket nem kezel a sima száműzés.
A csaló appok előfizetését és a próbaidőszakokat ugyanott kell kezelni, ahol a Play Áruház teljesen legális előfizetéseit találjuk meg. Ez a szoftverbolt balról előhívható menüjének harmadik pontja - írja a portál (a videón pedig azt látja, hogyan kell visszamondani a regisztrációkat).
A Sophos által összegyűjtött problémás appok listája a következő:
- Astrofun
- Easysnap
- VCUT
- Face X Play
- Fortunemirror
- Filmigo
- GO Keyboard
- GO Keyboard Lite
- GO SMS Pro
- GO Recorder
- GO Security
- Z Camera
- Master Recorder
- S Photo Editor
- Wonder Video
- Clipvue
- Filmix
- Photo Recovery & Video Recovery
- ScreenRecorder
- V Recorder