Új keresőmotor válthatja fel a Google-t, de mindenképp teljesen átalakíthatja azt – erről árulkodik a tech-óriás Project Magi nevet viselő programja, amely egy ugródeszka lehet az új Google felé.
- A The New York Times értesülései szerint a vállalatnál jelenleg 160 mérnök dolgozik a projekten.
- Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy hol tart a fejlesztés, de bennfentes információk szerint még az idén kiadják.
Rá sem fogunk ismerni, úgy megváltoztatják
Hasonlít majd az Apple Sirijére vagy az Amazon Alexájára, csak ezeknél „okosabb változatban”. Ráadásul mivel mesterséges intelligencia (MI) alapú rendszerről van szó, nemcsak a korábbi beszélgetésekből és netes információkból, hanem a csetelés közben is képes lesz tanulni.
A hirdetések is teljesen megváltoznak
Nem a weboldalak kattintásszáma fog számítani, ugyanis a legtöbb információt a Google új MI alapú keresőmotorja fogja megmutatni a felhasználóknak, nem kell majd a weboldalak többségére ellátogatni – írja blogbejegyzésében Neil Patel, a világ egyik legelismertebb marketing szakembere.
Szerinte a tech-óriásnak át kell térnie egy új költségmodellre.
Ez megkönnyíti a marketinges dolgát, és jobb felhasználói élményt is teremthet.
– teszi hozzá.
A versenytársak sarokba szorították a Google-t
A Google azért kapcsolt rá ennyire az új keresőmotor kifejlesztésére, mert az OpenAI ChatGPT-je és a Microsoft Bing keresőben használható MI alapú alkalmazása egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Körülbelül egy hónapja jelentek meg hírek arról, hogy a dél-koreai szórakoztatóelektronikai óriás, a Samsung azt fontolgatja, hogy a Google-t a Microsoft Bingjére cseréli le alapértelmezett keresőmotornak a készülékein.
A Bing évekig a keresőmotorok egyik alulmaradója volt. A Statcounter adataiból is jól látható, hogy messze a Google a legnépszerűbb keresőmotor, ugyanakkor minimális csökkenés az egy évvel ezelőtti adathoz képest észlelhető.
- A Google reakciója a Samsung fenyegetésére a The New York Times szerint „pánik” volt.
- Becslések szerint évi 3 milliárd dollárnyi bevétel volt a tét a Samsung-szerződéssel. A hasonló Apple-szerződéshez pedig 20 milliárd dollár kötődik, így nem volt mindegy, hogy a Google mikor lép.
A Google egyébként már néhány hete megnyitotta a hozzáférést a Bardra keresztelt mesterséges intelligencia alapon működő chatbot eszközéhez, amely egyébként közvetlen versenytársa a ChatGPT-nek is, de akkor még azt mondta a cég, hogy
„ez egy különálló, a Google keresőmotorját kiegészítő élmény”.
Most azonban egyértelműen kiderült, hogy MI alapú lesz a legnépszerűbb keresőmotor. Kérdés csak az, hogy meg tudja-e tartani a Google a vezető helyet még így is, vagy túl későn vágott bele a fejlesztésekbe a vállalat?
Teljesen átalakítja a gazdaságot a mesterséges intelligencia
Az egyre elterjedtebb MI szoftverek teljesen átalakíthatják a munkaerőpiacot, például csökkenhet a manuális munkaerő igénye. Szakértők szerint azonban a vállalkozásoknak fel kell készülniük a mesterséges intelligencia alkalmazására a mindennapokban. → BővebbenKözben vakációra küldik a mesterséges intelligenciát
- Hat hónapos szünetet kérnek a tech-cégek a mesterséges intelligencia alkalmazások fejlesztésére, azért, hogy kijavítsák a társadalomra és az emberiségre jelentett potenciális kockázatokat. Egy nyílt levélben kérte erre a fejlesztőket többek között Elon Musk, a Twitter vezére és Steve Wozniak, az Apple társalapítója.
- Olaszország lett az első nyugati állam, amely blokkolta az OpenAI chatbotját, a ChatGPT-t. A helyi adatvédelmi hatóság szerint aggályok merültek fel a Microsoft által támogatott MI rendszerrel kapcsolatban.
- Elon Musk új MI alapú chatbotot indít, mert veszélyesnek tartja a ChatGPT-t, szerinte ugyanis az politikailag befolyásolja a felhasználókat.
A szakértők szerint azonban nem szabad követni az olasz példát.