A GVH engedélyezte az EDFI és a Budapesti Erőmű összefonódását
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyezte, hogy az EDF International S. A. (EDFI) kérelmező irányítást szerezzen a Budapesti Erőmű Rt. (BE Rt.) felett, mivel az így létrejövő összefonódásnak nem lesznek káros versenyhatásai. A GVH a jövőben várható piaci feltételek figyelembevételével sem találta úgy, hogy az összefonódásnak káros versenyhatásai lehetnek.
Az EDFI 2000 decemberében a BE Rt. 89,23 százalékos tulajdonosa lett. Az EDFI a francia állam tulajdonában álló Eléctricité de France irányítása alatt áll. Magyarországon az EDFI a következő érdekeltségekkel rendelkezik: többségi tulajdonosa a Démász Rt.-nek, közvetett irányítója a Démász Rt. többségi tulajdonában álló hat vállalkozásnak, végül az Édász Rt. részvényeinek jelenleg 27,69 százalékával rendelkezik. A BE villamosenergia-termelésének nagyobb hányadát a Magyar Villamos Művek Rt. részére, kisebb részét az Elmű Rt.-nek értékesíti.
A részvényvásárlás vállalkozások összefonódásának minősül, amelyre – bár külföldön honos vállalkozások között jön létre – a magyar versenytörvény hatálya kiterjed, mert az EDFI irányítása alatt már működnek más, a hazai piacon tevékenykedő vállalkozások. Az összefonódásban közvetlenül részt vevők (EDFI és BE), valamint közvetetten részt vevők (Démász és az általa irányított kft.-k) 1999. évi nettó árbevétele együttesen meghaladta a tízmilliárd forintot, az irányítás alá kerülő BE nettó árbevétele pedig több volt 500 millió forintnál.
Az érintett vállalkozások a villamosenergia-termelés és -szolgáltatás, valamint a távhőszolgáltatás piacain folytatják a jogszabályi előírások keretei között tevékenységüket. Az EDFI irányítása alá kerülő vállalkozások mindhárom érintett piacon jelen vannak, melyek azonban egymástól elkülönülő földrajzi piacok, így a fennálló együttműködés káros versenyhatásokkal nem jár együtt. A GVH szerint a villamosenergia-termelés és -elosztás piacán a piacnyitást követően meghatározó jelentőségűvé válik a hálózattal való rendelkezés, és a kötelező áramvásárlási szerződések is megszűnnek. Az új feltételek mellett egy-egy vállalkozás szerepét a piaci versenyben alapvetően meghatározza majd, hogy milyen részesedéssel rendelkezik az országos hálózatból és milyen feltételek mellett tud villamos energiát vásárolni, szolgáltatni a felhasználók részére, rendelkezik-e saját erőművel. A GVH e jövőben várható piaci feltételek figyelembevételével sem találta úgy, hogy az összefonódásnak káros versenyhatásai lehetnek. A koncentráció ugyanis az országos villamosenergia-termelésben és -szolgáltatásban sem nő, mert az EDFI-csoport eddig nem rendelkezett villamosenergia-termelő vállalkozással. Vertikális szempontból pedig azért nem teremt az EDFI magyarországi vállalkozáscsoportja számára erőfölényes helyzetet, mert az irányítása alá kerülő BE részesedése az országos villamosenergia-termelésből nem éri el a 3 százalékos részarányt sem.
G. P.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.