A South China Morning Post című hongkongi lap értesülése szerint a Bayerrel trösztellenes vizsgálati szándékkal lépett kapcsolatba az országos ipari és kereskedelmi felügyelet. A német cég szóvivője, Günter Forneck szerint megkeresésük valószínűleg a gyógyszeripart érintő, szélesebb körű nyomozás része.
A kínai híradásokból ismertté vált, hogy a brit órásvállalat, a GlaxoSmithKline (GSK) ellen július eleje óta folyamatban van egy kiterjedt - vesztegetésekkel és adócsalással összefüggő - vizsgálat. Úgy tudni, a kínai hatóságok felkerestek több külföldi iparági vállalatot, köztük van a francia Sanofi, a dán Novo Nordisk, a brit AstraZeneca, az amerikai Eli Lilly és a belga UCB is.
A nemzeti fejlesztési és reformbizottság júliusban azt közölte, hogy vizsgálatait 60 nemzetközi gyógyszergyártó vállalatra terjeszti ki. Az egészségügyi hatóságok súlyos teherként jellemzik a betegekre háruló költségeket, illetve ezek állandó növekedését. Ezzel egy időben az iparágról széles körben elterjedt a gyanú, hogy vesztegetéssel törekszik piacszerzésre.
A Bayer, csakúgy, mint a többi korábban megszólalt vállalat, közölte, együttműködik a kínai hatóságokkal. Másokhoz hasonlóan hivatkozott arra, hogy náluk is olyan szerződéseket kötnek az alkalmazottakkal és ügynökökkel, amelyek tiltják a szabályok megsértését. A cég teljes bevételének 19,5 százaléka származott az országból a tavalyi pénzügyi évben.
Szintén pénteki sajtójelentések szerint csaknem 17 százalékot estek a hongkongi tőzsdén a Sino Biopharmaceutical papírjai, miután nyilvánosságot kapott, hogy korrupció gyanúja miatt vizsgálatot kezdeményeztek náluk. Ez az első nagy kínai gyógyszeripari vállalat, amely érintetté vált a központi hatósági ellenőrzésekben.
Egy másik kínai cég, a pekingi Gan & Lee Pharmaceutical szintén arról tájékoztatott, náluk is nyomozást indítottak azzal a gyanúval kapcsolatban, hogy 800 millió jüant (29,6 milliárd forint) költöttek vesztegetésre. Állítólag orvosokat utaztattak Tajvanra és a Thaiföldre. A GSK China esetében a hasonló célra fordított összeget 3 milliárd jüanra tette a nyomozóhatóság.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!