A 100 leggazdagabb 2015 című, Napi.hu-s kiadvány cikke.
Kevesen vannak Magyarországon, akik fő tevékenységként foglalkoznak tőzsdei befektetésekkel, de azért akadnak ilyenek − állítják a kiadványunk által megkérdezett hazai brókercégek üzletkötőik tapasztalatai alapján. Elmondásuk szerint kevés rálátásuk van arra, hogy a sokszor nem hazai brókercégek által nyújtott online szolgáltatások ügyfelei között mennyi a sikeres, ebből élő magyar tőzsdei spekuláns. Ezt a kört figyelmen kívül hagyva azért be tudnak számolni olyan ügyfelekről, akik hosszú ideje forgatják tőkéjüket a tőzsdén, és okos befektetéseiknek köszönhetően magas színvonalon képesek megélni ezekből az üzleteikből.
Kik ők?
Az ilyen befektetők nem feltétlenül rendelkeznek szakirányú képzettséggel, ám jellemzőjük, hogy van valamilyen felsőfokú végzettségük. Emellett általában olyan foglalkozást űztek korábban, amely strukturált, kifinomult gondolkodásmódot feltételezett − mondta az egyik név nélkül nyilatkozó bróker. Az általa ismert sikeres befektetők általában nem rövid, hanem inkább középtávon fektetnek be, és elsősorban a józan eszükre hagyatkoznak döntéseik meghozatalakor. Például ha valamit olcsónak találnak, megveszik, majd türelmesen kivárják, amíg felmegy az ára. A kizárólag tőzsdézésből élők azonban kisebbségben vannak az ügyfelek között, többségük valamilyen egyéb tevékenység mellett, kiegészítésképpen foglalkozik a tőzsdei spekulációval.
Ezt erősítette meg egy másik hazai brókercég üzletkötője is. Tapasztalatai szerint hosszabb távon azok a befektetők sikeresebbek, akik viszonylag ritkábban üzletelnek és fundamentális elképzeléseik is vannak az árfolyamok alakulásáról, azaz nem kizárólag a technikai elemzés eszköztárát használják piaci döntéseik meghozatalakor. Az online kereskedési platformot is kínáló brókercég munkatársa arról is beszámol, hogy a kizárólag elektronikus úton kereskedő ügyfelek körében gyakrabban fordulnak elő kiemelkedő veszteségek és közöttük nagyobb a sikertelen tőzsdézők aránya is.
Ennek szerinte az az oka, hogy sokan nehezen kezelik a tőzsdei kereskedés okozta pszichikai nyomást. Az ilyen ügyfeleknél sokszor megfigyelhető az úgynevezett túlkereskedés, amikor túl gyakran nyitnak befektetői pozíciót. Ezt ellensúlyozhatja, ha az ügyfél brókeren keresztül adja megbízásait, ez is jelent ugyanis egy pszichés szűrőt. Más egy valós személynek megbízást adni, mint egyszerűen csak megnyomni egy gombot a számítógépen. További oka lehet a bukásoknak, hogy azokra, akik főállásként szeretnének tőzsdézésből élni, különösen nagy nyomás nehezedik, ezért akkor is úgy érzik, hogy csinálniuk kellene valamit a piacon, amikor erre valójában nem kínálkozik jó lehetőség.
Honnan lehet megismerni a sikeres befektetőket?
Másképp látja a helyzetet egy másik online kereskedési platformot kínáló, a régióban a legnagyobbnak számító külföldi bank munkatársa. Számos olyan ügyfelük van, aki hosszabb távon is nyereségesen tőzsdézik. Ezek között a kereskedés jellegéből adódóan a technikai elemzést használók lehetnek többségben. A sikeres befektetők egy része részvényekkel, mások devizával, megint mások egyéb termékekkel kereskednek.
Onnan lehet megismerni őket, hogy a számlaegyenlegükön rendszerint nincsenek nagy kilengések, az egyenleg egyenletesen növekedik. Szigorú önfegyelemmel végzik a dolgukat, egy-egy sikeres széria után nem uralkodik el rajtuk a kapzsiság. Van közöttük olyan, aki mellékfoglalkozásként tőzsdézik, de olyan is, aki ebből él.
A gyakorlatban ezek az emberek úgy állnak hozzá a tőzsdei kereskedéshez, mint egy üzleti vállalkozáshoz, és általában rendszeresen vesznek ki pénzt a számlájukról, a profitnak csak egy részét hagyják bent. Nem szórakozásnak, a gyors meggazdagodás eszközének, szerencsejátéknak tekintik tehát a tőzsdézést és a tőkepiaci üzletkötéseket, hanem normális gazdasági tevékenységnek. Az ilyen sikeres emberek azonban kevesen vannak. Igaz lehet a mondás, miszerint száz tőzsdézni kezdő emberből több mint kilencven előbb-utóbb elbukik a börzén.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!