Az újság emlékeztet arra, Hernádi Zsoltot azzal vádolják, hogy Ivo Sanader volt horvát miniszterelnökkel együtt részt vett az INA horvát olajipari vállat törvénytelen eladásában.

"Az alkotmánybíróság megelégszik azzal a ténnyel, hogy a panasz indítványozója nem elérhető a horvát hatóságok számára, ezért nem lehet a horvát bíróságnak felróni azokat a mulasztásokat, amelyeket saját országa követett el a beadványozóval szemben, az ő kárára. Konkrétan, nem lehet Horvátországnak felróni azt, hogy a magyar illetékes szervek elmulasztották kézbesíteni Hernádinak a horvátországi kihallgatásokra szóló idézéseket, amelyeket Horvátország szabályszerűen továbbított" - idézi a lap az alkotmánybíróság indoklását, amelyet zárt ülésen, január 7-én hozott meg a testület, és amely hatályossá vált a hivatalos közlönyben való megjelenése után.

A bíróság szerint Hernádi Zsolt elkerülte a zágrábi tanúskodásra kötelező idézések átvételét.

A lap szerint annak ellenére, hogy a Mol Nyrt. ügyvédjei azt állították, ügyfelük nem kapott idézést, az alkotmánybíróság elfogadta a legfelsőbb bíróság döntését Hernádi előzetes letartóztatásáról, mert a korrupció- és szervezet bűnözés ügyeiben eljáró ügyészség (USKOK) 2010 júniusa és 2013. július 4-e között négyszer kérelmezte Hernádi Zsolt kihallgatását Magyarországon és kétszer a horvát igazságügyi szervek előtt.

Az USKOK tavaly márciusban emelt vádat Hernádi Zsolt ellen. Azzal vádolja, hogy 10 millió euró kenőpénzt adott át Ivo Sanadernek, hogy a Mol megszerezhesse az irányítói jogokat az INA-ban, illetve azért, hogy a veszteséges gázüzletágat válasszák le a cégről, és azt a horvát állam vegye át. A Mol Nyrt. számos alkalommal visszautasította a vádakat, és közölte: soha nem korrumpált egyetlen politikust sem, és nem adott pénzt, hogy megszerezze a horvát INA-ban az irányítási jogokat.

A Fővárosi Ítélőtábla tavaly december elején jogerősen helybenhagyta a nemzetközi kapcsolatokban elkövetett vesztegetés és más bűncselekmények miatt Hernádi Zsolt ellen indult büntetőügyben hozott elsőfokú, felmentő ítéletet.

Az USKOK szerint a magyar bírói döntés nem változtat semmin, a Mol elnöke elleni horvátországi eljárás folytatódhat.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!