Az IMF/EU megállapodás Magyarország számára szükségszerű és elkerülhetetlen lesz - közölte a Napi Gazdaság Online-al az ING Investment Management. Az oda vezető út rögös lehet, de amennyiben a kormány tartja magát ahhoz a kijelentéséhez, hogy gyors és feltétel nélküli megállapodást szeretne a hitelezőkkel akkor várhatóan sem a forint, sem a magyar csődkockázati felár nem fog jelentősebben a múlt heti csúcsok fölé emelkedni. Az ING alapkezelőjének a szakértői úgy vélik, hogy a jelenlegi helyzetben nincsen más választása a kormánynak.
A kormányfő pénteki, a bankbetétek biztonságát hangsúlyozó kijelentésétől függetlenül sem gondoljuk, hogy a bankbetéteket vagy egyéb megtakarításokat veszély fenyegetné - olvasható az ING tájékoztatójában. Az IMF/EU hitel-megállapodás eleve szükségtelenné tenne egy ilyen drasztikus lépést, de a politikai költségei is olyan magasak lennének egy ilyen intézkedésnek, amit valószínűtlennek tartanak.
Az ING szerint az elmúlt időszak forint gyengülése annak volt betudható, hogy bár december elején még úgy tűnt, hogy a Fidesz hajlandó lesz az EU és az IMF bizonyos feltételekkel járó segítségét elfogadni az ország finanszírozásának biztosítására. Később kiderült, hogy csak félszívvel akarhatták az EU/IMF megállapodást, hiszen az EU határozott tiltakozása ellenére a parlament elfogadta a jegybanki függetlenséget nyirbáló és az egykulcsos SZJA-t kétharmados törvénybe iktató törvényeket az év utolsó napján. Ez jelentősen megkeményítette az EU és az IMF álláspontját, a magyar küldöttség egy jó ideig zárt kapukat döngetett az év elején.
A piac pedig nagyon negatívan fogadta a híreket, amelyekben a tárgyalások elhúzódásának, sőt esetleges meghiúsulásának lehetőségét látta. A forint új történelmi mélypontot ért el 324-es szintig gyengült az euróval szemben.
A kormány ugyan látványos visszavonulót fújt, bár a tapasztalatok alapján soha nem lehet tudni, hogy mikor következik be egy újabb 180 fokos fordulat. Az IMF/EU feltételek kemények lesznek, és túlmehetnek a szokásos gazdasági kérdéseken, ami presztízsveszteséget okozhat a kormánynak és ez elhúzhatja a megállapodás megkötését. A kormány költségvetési tartalékai a nyugdíjpénzből egyelőre még tetemesek, ezért nem sürgető a totális fegyverletétel.
A leggyengébb láncszem azonban továbbra is a kötvénypiac. Bár a forintos hozamok jelentősen estek, a 11 százalékról már 9,5 százalékos szintre, az eurós kötvények hozama még mindig bőven 10 százalék felett jár. A hazai kötvényhozamok jelentős ingadozása várható a következő időszakban, és az európai adósságválság fokozódásával itthon is "elfajulhat" a helyzet a nagyon illikvid, sérülékeny hazai kötvénypiacon.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!