A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

Szépen lassan próbál felfelé kapaszkodni a BUX index a nyár végi sokkból, egyértelmű trendfordító jeleket azonban egyelőre nem lehet felfedezni az index grafikonján. A masszív emelkedéshez egyelőre hiányzik a forgalom, s enélkül nehéz lesz leküzdeni azokat az akadályokat, amelyek a piac előtt állnak. Az index augusztus óta nem csinált legitim magasabb csúcsot, erről talán akkor lehetne először beszélni, ha sikerülne az október végi 18 100 pont, majd az augusztus eleji csúcs által kijelölt 18 800 pontos érték fölé zárnia markánsan.

Az index mozgását jelenleg e két csúcs által kijelölt rövidebb csökkenő és a szeptember végi és november eleji mélypont által kijelölt emelkedő trendvonal határozza meg. Ez az alakzat leginkább a szimmetrikus háromszöghöz áll legközelebb − igaz, a forgalom elfogyása az alakzaton belül jelenleg nem egyértelmű. Az alakzatból való kitörés esetén − tételezzük fel, hogy felfelé történik − a mozgás célára első körben a 18 800−19 000 pontos zóna lehetne, utána pedig irány lehetne a nyár végi letörés szintje 20 000 pont felett, a 200 napos mozgóátlaggal.
Ha valóban ezzel az alakzattal állunk szemben, akkor a problémát az jelenti, hogy ez az esetek többségében inkább trendfolytató, mint trendfordító formáció, így ennek lefelé törésével kell sajnos egyelőre számolni. A masszív lefelé körnek viszont egyelőre vége, erről tanúskodik a 70 napos mozgóátlag, valamint az RSI lefelé tartó trendjének sérülése.

Nem törte meg lefelé tartó trendjét a pesti index

Az OTP-részvények mozgására is a kettősség a jellemző. A részvény technikailag rövid távon enyhén bika, hosszabb távon azonban még mindig medve üzemmódban van. A 3150 forintos szint megnyitotta az utat a magasabb régiók felé, azonban a papír egyelőre egy csökkenőt trendvonalba ütközött. Amíg meggyőzően efelett, majd a 3800 forintos szint felett nem tud zárni, addig feltételezni kell, hogy a hosszabb távú lefelé tartó trend marad az úr a részvény árfolyamában. Jelenleg megvan annak is az esélye − figyelembe véve, hogy két, közel azonos szinten elhelyezkedő mélypont (közötte egy alacsonyabb csúccsal) látható a részvény grafikonján −, hogy egy csökkenő háromszög kialakulása zajlik, ami erősen pesszimista alakzattá képes válni. A részvény hosszabb távú chartját még mindig uralja az a masszív dupla tető, amelynek elsődleges célja a 2500−2700 forintos zóna volt, pesszimistább verzió esetén azonban a 2009-es mélypontok is látótérbe kerülhetnének, igaz, erről 2500 forint alatti zárásoknál kellene komolyan beszélni, s ez most elég messze van.

A Mol árfolyamában is hasonló kettősséget láthatunk: egyelőre úgy tűnik, sikeresen küzdötte le első legfontosabb ellenállási zónáját 17 500 és 18 000 forint között, s talán magasabb csúcsot is kialakított, egy trendfordító alakzat kíséretében. Forgalma viszont elkeserítően alacsony egy masszív emelkedéshez, s mozgása is erősen "beékesedett", azaz grafikonja egyre inkább egy emelkedő ékre emlékeztet, amely kifejezetten a medvepiaci rallykhoz köthető mozgást jelent. Felfelé ettől függetlenül lehet még tér benne, hiszen a nagyon komoly szint 19 500 és 20 000 forint között várja a részvényt, az 50 százalékos helyettesítési szint, a csökkenő trendvonal és a nyári letörési szint képében.

Összefoglalva, van még tér a magyar részvények előtt felfelé, azonban ahhoz, hogy ismét bikapiacról lehessen beszélni Budapesten, sok mindennek kellene még történnie a pozitív irányban, mind az ár, mind a forgalom tekintetében. Egyelőre azonban csak medvepiaci rallyról, illetve oldalazásról lehet beszélni.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!