A társaság árbevétele 1,9 százalékkal 162,3 milliárd forintra emelkedett az első negyedévben. A Portfolio.hu által közölt konszenzus szerint az elemzők 8,2 milliárd forint adózott eredményt és 162,7 milliárd forint árbevételt vártak a negyedévre.
A jelentés szerint az összes bevétel a vezetékes és mobil szolgáltatási bevételek magasabb hozzájárulása miatt nőtt, miközben a vezetékes szélessávú internet hozzájárulásának növekedési dinamikája csökkent.
A jelentés idézi Rékasi Tibor vezérigazgatót, aki kiemelte: a járvány harmadik hulláma minden korábbinál súlyosabbnak bizonyult, ennek ellenére a cég képes volt gyorsan alkalmazkodni a változó körülményekhez, javította pénzügyi és működési eredményeit.
A mobil bevételek éves összevetésben 2021 első negyedévében 2,5 százalékkal, 90,4 milliárd forintra nőttek a mobil adatbevételek emelkedésének köszönhetően, ami ellensúlyozta az alacsonyabb kiskereskedelmi hangbevételek hatását
A vezetékes bevételek 2021 első negyedévében éves összehasonlításban 1,9 százalékkal, 53,8 milliárd forintra nőttek, mivel a TV-bevételek a társaság leányvállalatainak piacain, Magyarországon és Észak-Macedóniában tapasztalt további emelkedése teljes mértékben ellensúlyozta a hangalapú bevételek folytatódó visszaesését.
A rendszerintegrációs (RI) és IT-bevételek 2021 első negyedévében mérsékelten csökkentek, 18,1 milliárd forintot elérve, ami a közszféra számára teljesített alacsonyabb projektvolumen, valamint az ezt ellensúlyozó magasabb vállalati szektorból származó bevételek együttes hatását tükrözi. Eközben az észak-macedóniai testreszabott megoldási projektekből származó bevételek a korábbi magas szintről éves összehasonlításban csökkentek.
A közvetlen költségek éves összehasonlításban 3,1 százalékkal, 69,2 milliárd forintra nőttek 2021 első negyedévében, főként a növekvő összekapcsolási és TV-tartalomhoz kapcsolódó költségek, valamint a magasabb eszközértékesítési költségek miatt.
A bruttó fedezet éves összevetésben 1 százalékkal emelkedett 93,1 milliárd forintra az első negyedévben. A vezetékes és mobil működés hozzájárulását részben ellensúlyozta az összekapcsolási költségek és a távközlési adó negatív hatása, valamint az egyéb közvetlen költségek növekedése, beleértve a magasabb TV tartalomdíjakat.
A közvetett költségek jelentősen javultak, éves összevetésben 2,9 milliárd forinttal 2021 első negyedévében, mivel a bázisidőszak költségét egyszeri, leépítéshez kapcsolódó tételek terhelték.
A Capex (beruházás tárgyi eszközökbe és immateriális javakba) költés a spektrum licenszek nélkül 2021 első negyedévében éves összehasonlításban mérsékelten csökkent, 20,1 milliárd forintra. További 83,1 milliárd forintot könyveltek spektrum Capexként a 900 megahertzes (MHz) és 1800 MHz-es frekvenciasávok aukcióját követően. A Magyar Telekom várhatóan 44,3 milliárd forintot fizet ki a frekvenciablokkokért 2022 első negyedévében, és az aktivált időszakos frekvenciadíjak kifizetése is ettől a dátumtól esedékes.
A szabad cash-flow kiáramlás kissé javult: az előző év azonos időszakában elért 18,3 milliárd forintot követően 17,1 milliárd forintot ért el 2021 első negyedévében, 35,7 milliárd forintos ingatlanokra, gépekre, berendezésekre és immateriális javakra fordított kifizetés miatt a viszonylag magas 2020 negyedik negyedévi Capex és a szokásos szezonális működőtőke-bővülés mellett.
A kamatfizetés, adózás és amortizáció előtti nyereség (EBITDA) 8,2 százalékkal 50,2 milliárd forintra emelkedett az első negyedévben.
Az idei évre a Telekom publikus célkitűzései változatlanok: a bevételeknél és EBITDA eredményben az idén és jövőre egyaránt 1-2 százalékos növekedésre számítanak. A Capex költés (beruházás tárgyi eszközökbe és immateriális javakba) a spektrum licenszdíjak nélkül a 2020-as 106 milliárd forinttal megegyező lehet, vagy enyhén meghaladja azt.
A Telekom részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek, az elmúlt egy évben a részvények legalacsonyabb ára 339 forint, a legmagasabb 421,5 forint volt. Kedden a Magyar Telekom árfolyama 418 forint maradt, forgalma 215,4 millió forint volt.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!