Mindössze egy napig tartott a jó világ a forint piacán: csütörtökön az euró árfolyama 412 forint alatt is járt, pénteken fordult a kocka, a jegyzés már a 415-öt súrolta alulról. Aligha tett jót a magyar fizetőeszköznek, hogy a magyar miniszterelnök vétót helyezett kilátásba a 2027 utáni költségvetési ciklusról, amellyel Magyarország akkor élne, ha nem jut hozzá a neki járó EU-s forrásokhoz.
A délelőtti forintgyengülés időben egybeesett a 2025-ös finanszírozási terv bemutatásával, de az ott elhangzottak nem tartalmaztak a magyar gazdaságra, illetve a költségvetésre vonatkozóan negatívumokat, sőt, devizában „csak” 2,5 milliárd eurós kibocsátás van betervezve, jóval kevesebb, mint amennyi devizaforrást idén bevont az állam.
Kapcsolódó
Délután és este lehet még nagyobb mozgás a forintpiacon. Fél 3-kor jelenik meg a legfontosabb munkaerőpiaci adat az Egyesült Államokban, a várakozás szerint az októberi 12 ezer után novemberben 220 ezerrel nőhetett a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottság. Az biztos, hogy a Fed is árgus szemekkel figyeli az adatot, akár már ma tisztulhat a kép, hogy mekkora kamatvágás következhet a következő kamatdöntő ülésen.
Ítéletet mond a Fitch
Késő este a Fitch szállítja a nap hírét. Akár leminősítés is jöhet, ez esetben a magyar adósság besorolása már csak egy fokozattal maradna a befektetésre nem ajánlott kategória felett. Jelenleg BBB az osztályzatunk, negatív kilátással. Az Equilor jegyzete emlékeztetett rá, hogy a Fitch a júniusi felülvizsgálatban kiemelte, a többi BBB osztályzatú országhoz képest erősek a strukturális mutatók, és külföldi befektetések is támogatják a növekedést. Ugyanakkor a magas államadósság és az unortodox kormányzati lépések árnyalják a képet. Akkor úgy fogalmaztak, hogy egy tartósan laza költségvetés, a GDP-arányos államadósság emelkedése leminősítést okozhat, pozitív minősítési intézkedésre pedig a költségvetési, jogállamisági helyzet javulása esetén lenne esély.
Rossz előjel, hogy a Fitch modellje szerint egy fokozattal alacsonyabb, BBB-osztályzat jönne ki a pontszámok alapján, de csak átmeneti romlásnak tekintik, így nem veszik figyelembe, bár már tavaly decemberben is fennállt a helyzet. Októberben kiadtak egy rövid elemzést, melyben szintén a magas államadósságra és költségvetési hiány kockázatára hívták fel a figyelmet.
Megosztottak az elemzők
A héten megjelent egy kiadvány a közép- és kelet-európai régióról, melyben több globális kockázatot is megemlítettek, mely negatív befolyással lehet az említett országok növekedésére. Mivel a hazai gazdasági növekedés rendre negatív meglepetéseket okozott az elmúlt időszakban, összességében az Equilor szerint jó esély van a leminősítésre, ez esetben BBB- osztályzat lehet érvényben stabil kilátással, mely a befektetésre ajánlott kategória legalsó szintje (az S&P-nél jelenleg ez van érvényben). De arra is látni némi esélyt, hogy ezúttal még változatlanul hagyják az osztályzatot, és csak jövőre lép a Fitch Ratings.
A Fitch értékelése azért is lényeges, mert a múlt héten a Moody’s a besorolást fenntartotta ugyan, de az ahhoz tartozó kilátását – meglepetésre - stabilról negatívra rontotta. A Raiffeisen Bank elemzője szerint még ha nem is sok az esélye, de lehet, hogy a hitelminősítő ezúttal már leminősítéssel reagál a legutóbbi hazai fejleményekre.
Az a várakozásunk, hogy a ma esti értékelés nem hoz változást a BBB osztályzatban, mindenesetre nem tartjuk teljesen kizártnak egy leminősítés lehetőségét, ami nyilván tovább szélesítheti a kereskedési sávot felfelé az euró-forint számára
– írták pénteken.
A 415-ös forintárfolyam láttán már a kormánynak is fájhat a feje
Az euró-forint kurzus gyors emelkedése már a kormány szemszögéből is egyre inkább aggasztó, ami felülírhatja a gazdaságélénkítést alacsonyabb kamatokkal támogatandó elképzeléseket.Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!