Alapvetően globális folyamatok hatásának tekinthető, hogy ismét intenzíven csökkennek a magyar államkötvényhozamok: a feltörekvő piacokon igazi kamatrally bontakozott ki, veszik a kötvényeket, miközben a helyi devizák inkább gyengülnek, mint erősödnek - mondta el a Napi Gazdaságnak Ötvös Mihály, a CIB senior devizatradere.

Visszatért a nagy vevő

A magyar kétéves IRS (interest rate swap) 5,6 százalék alá süllyedt, s ami még érdekesebb, immár a tízéves is 6 százalék alá jött le. Ez elvileg azt jelenti, hogy már száz bázispontos kamatcsökkentést áraz a piac. A cseheknél, lengyeleknél is sokat estek a hozamok, miközben nemcsak a forint gyengélkedik, de a z³oty is kifejezetten gyengén viselkedik az euróval szemben.

Egy neve elhallgatását kérő kötvénykereskedő szerint az augusztus elején aktívan vásárló külföldi szereplő tért vissza a magyar piacra, ám míg akkor főleg a rövid oldalt vásárolta, most a hozamgörbe teljes szakaszát veszi, vagyis a hosszú papírokat is. Úgy tűnik, hogy míg augusztusban csak a kamatdöntés előtt vált aktívvá, most az MNB soron következő, szeptember 20-án esedékes kamatmeghatározó üléséhez képest sokkal hamarabb megkezdte tevékenységét és komolyabb méretekkel. Így többen nehéz helyzetbe kerülhetnek azok közül, akik shortolják a magyar papírokat (azaz a kötvények áresésére játszanak): "még az augusztusi sokkot sem heverte ki, akit (a külföldi szereplő) shortra vágott és most jön az újabb sokk számukra, immár a hozamgörbe teljes hosszán" - fogalmazott.

De miért nem erősödik a forint?

S hogy mi táplálhatja a magyar kötvények iránti étvágyat, s miért nem jár vele együtt forinterősödés? Zsiday Viktor, a Plotinus Vagyonkezelő Nyrt. elnöke úgy látja, alapvetően a globálisan uralkodó hozaméhség áll a jelenség hátterében. A jegybankok a fejlett országokban nulla közelében tartják a kamatokat, vagyis a biztonságosabbnak gondolt kötvénypiacokon egyszerűen nem lehet hozamot elérni. Így a vagyonkezelők figyelme a feltörekvő piaci kötvények felé fordult. Ráadásul míg ezekben az országokban eddig az inflációtól való félelem miatt folyamatosan emelték az alapkamatokat, most fordulat következett be: a gazdasági növekedés lassulása miatt háttérbe szorult az infláció, s egyre több helyen prioritást élvez a gazdaság ösztönzése.

Vagyis az eddigi emelés helyett a feltörekvő országok jegybankjai egyre inkább kamatcsökkentésben gondolkoznak. Volt, ahol már meg is lépték ezt, például Brazíliában a múlt héten, de a törököknél is hasonló a helyzet.

A befektetők ezért most igyekeznek még relatíve alacsony áron, a kamatcsökkentések előtt kötvényt vásárolni (a kötvények ára ellentétesen mozog a hozamukkal).

Zsiday szerint arra is lehet magyarázatot találni, hogy eközben miért nem erősödik a forint. A magyar 6 százalékos alapkamat, és az európai alapráta különbözete 4,5 százalékpont. Mivel a hazai bankrendszerben euró-forráshiány van ez a valóságban kisebb, 3 százalékpont körüli. A külföldi szereplők behozzák az eurót, kölcsönadják a magyar bankrendszernek, és a kapott forintból vesznek magyar dkj-t, vagy kötvényt. A forint-kitettségüket viszont rögtön le is fedezik a határidős piacon, így lesz 3 százalékos euró hozamuk stabilan, devizakockázat mentesen. És ez nem jelent forintkeresletet, mivel a forint szempontjából a játszma zéró összegű. Ha ehhez hozzáadjuk, hogy az ECB biztosít számukra euróforrást 1,5 százalékos kamatra, akkor egy kis tőkeáttétellel megspékelve könnyedén tudnak 8-10 százalékos éves hozamot csinálni a befektetőiknek, amivel nagyon elégedettek.

A külföld hisz a magyar kormánynak

A legfontosabb azonban a nemzetközi trend - teszi hozzá Zsiday. A külföldiek elhiszik, amit a magyar kormány állít, hogy 3 százalék alatt lesz a hiány, csökkentjük az államadósságot (éppen most jelentettek be egy 4 milliárd eurós lefaragást), csak a magyarok nem hiszik el. Éppen ezért a magyar banki deskek és vagyonkezelők shortolják a magyar kötvényeket, a külföldiek pedig veszik.

Még az is lehet, hogy igazuk lesz és az MNB kamatot vág, hiszen növekedés nincs, infláció nem nagyon van, a svájciak jóvoltából pedig a frank elszállásától sem kell már félni - vélekedett a Plotinus elnöke.

Nem lehet kikényszeríteni az MNB kamatvágását?

A svájci frank oldalról valóban nyugodtabb lett a helyzet, de a forint bármikor begyengülhet, éppen ezért nem vár érdemi kamatcsökkentést Nyári Zsolt a KBC üzletkötője. Gondolatmenete szerint a külföldiek a náluk lévő, 3000 milliárd feletti csúcsra járatott állampapír-állomány értékét próbálják meg azzal növelni, hogy lejjebb nyomják a hozamokat. Egy 50 bázispontos hozamesés is hatalmas nyereséget okoz egy közepes futamidejű portfólión is. Ha például 6 százalék körüli hozamszintnél beszálltak, és sikerül 5 százalék közelébe lenyomni a hozamot, azzal elérik, hogy ha kivonulnak a piacról - ami forintgyengüléssel járna - akkor is bőven marad nyereségük, ha a gyengébb forinton veszítenek.

Nyári szerint a külföldiek fordítva ülnek a lovon, az MNB nem fog csökkenteni, mivel a kamatvágással annyira elfogyna a forint vonzereje, hogy már egy szereplő kiszállásával is legalább 10 forinttal arrébb menne az EUR/HUF árfolyam. Legfeljebb jelképes, 0,25 százalékpontos vágás fér bele érdemi forintgyengülés nélkül. Más lenne a helyzet, ha az euró 263 forint lenne: nyárig nagyon jól lehetett a kamatcsökkentések mellett érvelni, most viszont puskaporos a helyzet, így érdemi kamatcsökkentés biztos nem lesz. Másrészt történelmi léptékkel ez a kamatszint egyáltalán nem tűnik magasnak, nem nagyon volt soha lejjebb a magyar alapkamat - tette hozzá.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!