A jövő év elején elején hatalmas összegek szabadulhatnak fel a magyar állampapírokból, több Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) sorozat is kamatot, illetve tőkét fizet az első negyedévben. Utána viszont erősen kérdéses, hogy megéri-e megtartani a PMÁP-okat, a magánbefektetőknek ezek az opcióik:

  • arra számítva, hogy 2025-ben magasabb lesz az infláció az ideinél, megtartják a PMÁP-okat
  • a kapott kamatot más lakossági vagy intézményi kötvénybe fektetik
  • eladják lejárat előtt a PMÁP-jaikat, mert az eladási költség (névérték egy százaléka) más befektetésekkel visszahozható

Miért fontos az infláció a PMÁP-osoknak?

A Prémium Magyar Állampapír inflációhoz kötött, változó kamatozású állampapír. A kamat mértéke a kamatbázisból és a -felárból tevődik össze. A kamatbázis a kamatmegállapítás évét megelőző naptári évi, KSH által közzétett éves fogyasztói árindex változásnak százalékos mértéke. A kamatprémium sorozatonként eltér: 0,25 százalék és 1,50 százalék között mozog. A 2019. június 1. után vásárolt PMÁP-ok kamatadómentesek. 

Cikkünk eredeti verziójában a táblázat hiányos volt, nem szerepelt benne a 2030/i sorozatú PMÁP.

Mennyi az annyi? 7000 milliárd

A PMÁP állomány mintegy fél éve stagnál, új papírokat már csak kis mennyiségben vesznek a befektetők, a korábbi sorozatokat pedig érthetően tartják a magas kamat miatt. December 16-i adatok szerint a lakosság PMÁP megtakarításai 7045 milliárd forintra tehetők. A magánbefektetőknél lévő teljes mennyiség diszkontkincstárjegyekkel, intézményi (de magánszemélyként is megvehető) államkötvényekkel és kifejezetten a lakosságnak kibocsátott állampapírokkal 13,7 ezer milliárd forint volt október végén.

Az Economx összesítése szerint a költségvetés kamatterhe 2025 első negyedévében a PMÁP papírok után (a jelenlegi állományadatokból kalkulálva) közel 956 milliárd forint lesz. Két papír lejár, amelyek után 311 milliárd forint tőke is fizetendő. Összesen így 1267 milliárd forinthoz jutnak a PMÁP befektetők a jövő január-március időszakban.

Ez közel annyi pénz, mint a magyar tőzsde negyedik legértékesebb vállalatának, a Magyar Telekom részvényeinek pillanatnyi értéke: 1186 milliárd forint.

A kamatok 17,85 és 19,1 százalék közt szóródnak, attól függően, hogy mekkora volt a kötvény prémiuma. A 2024-es átlagos inflációt még nem tudjuk, a várakozások szerint 3,6-3,7 százalék lehet. Vagyis a rekord magas kamatozású PMÁP kötvények az első negyedéves kamatfizetések után 3,9-5,2 százalékos kamatozásra váltanak, azaz rengeteget veszítenek a vonzerejükből. 

Ennél azok is találnak jobbat, akik benn hagyják a pénzüket a kincstárban:

  • választhatnak úgynevezett intézményi kötvényt, jelenleg évi 6,1-6,9 százalék hozamért
  • az összes lakossági állampapír magasabb kamatot kínál jelenleg, mint amekkora PMÁP kamat várható a 2025-ös kamatévre

Hét-nyolc százalékos kamatot várnak jövőre a PMÁP-befektetők, a nagy kérdés, hol kapják meg

Ha jövőre lesz a kincstár kínálatában olyan lakossági állampapír, amellyel 7-8 százalék hozam realizálható, akkor a PMÁP befektetésekből nem valószínű nagyobb kiáramlás - mondta az Economxnak Tuli Péter. A HOLD Alapkezelő intézményi üzletágvezetője szerint hosszú távra befektetve megkerülhetetlen a forint mellett eurót is tartani. Jó hír, hogy a régió tele van ígéretes sztorikkal, szóval 2025-ben sem érdemes elfordulni a részvényektől.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!