Az elmúlt hetekben más befektetési termékekhez hasonlóan az arany ára is nagyon erősen ingadozott, most azonban a hét elején hét éve nem látott magasságba emelkedett. Most azonban az elmúlt 1,5-2 hétben erős emelkedésben van a válság miatti félelmeknek köszönhetően. Míg március 20-án a határidős piacokon 1484 dollár volt az unciánkénti árfolyam, addig 1736 dollárra ugrott ez mostanra, a drágulást egyre jobban táplálja, hogy egyszerre rohamoznak a hagyományos medenék befektetésért.
A roham akkora volt, hogy az 1856 óta aranyban is utazó Credit Suisse például közölte vevőivel, hogy elfogytak kiskereskedelmi fizikai arany készletei. A bankárok magán jeteket bérelnek és katonai szállítókat győzködnek arról, hogy segítsenek a megvásárolt aranyrudakat hazaszállítani - írja a Növekedés.hu összefoglalójában, amely szerint a Wall Street bankárai Kanadától kértek segítséget, de az állami Royal Canadian Mint jelezte, hogy a járvány miatt korlátozott létszám dolgozik, csak egyféle aranyrudat gyártanak és nehézségeket okoz a megrendelések kielégítése. A fizikai aranykészletek lényegében tehát elfogytak, ha valaki új tömböket venne.
A már legyártottak szállítása Londonból pedig nagyon megdrágult: általában egy uncia arany szállítási költsége 20 cent körül van, nagyjából további 20 cent, hogy olyan súlyúra formázzák a rudakat, amely megfelel a New York-i szabványoknak, erre tevődik még 10 cent pénzügyi költség. (A londoni szabvány szerinti aranyrudak 400 unciásak, az amerikai tőzsdei kontraktusok viszont 100 unciás rudakra vonatkoznak.) Most az elszállításon a két központ között 5 tonna esetében egy bank durván 80 ezer dollárt keres. A járvány által fűtött piacon azonban ez 3-4 szeresére emelkedett, de vannak hírek arról is, hogy egy 5 tonnás szállítmányon 11 millió dollárt keresett egy pénzintézet.
A márciusi áremelkedést lekövette a raktárkészletek bővülése is: március 23. óta több mint 6 millió uncia aranyat szállítottak a Comex raktáraiba. Ez még elmarad egyékbént a 16 millió unciától, ami 2002 óta a legmagasabb szint.
A portál hozzáteszi: a Goldman Sachs előrejelzése szerint a "félelem által hajtott befektetői érdeklődés" nyomán a jegyzések egészen 1800 dollárig is felszaladhatnak.
Az MNB nagyot nyerhetett
Az MNB a tavalyi év eredményének döntő részét, 250 milliárd forintot fizetett be osztalékként tulajdonosának, a magyar államnak. A nyereség meghatározó része, csaknem 230 milliárd forint az árfolyamnyereségből származott, ezen belül is az aranyon befektetéseken elért nyereség csaknem 140 milliárd forint volt. Most ez még tovább ugorhat a drágulás közepette.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!