A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke
Az elmúlt három hétben több mint 30 százalékkal drágult az OTP, a cég részvényei a január eleji 2890 forintos minimumértékről 3960 forintig kapaszkodtak fel. A bank megítélése a makrokörnyezet javulásával sokkal pozitívabb, az árfolyam további emelkedése előtt van még tér − vélik a lapunk által megkérdezett szakértők.
Sokat javultak a fundamentumok, egyre nagyobb a valószínűsége, hogy megállapodunk az IMF-fel, márpedig ennek egyik legnagyobb nyertese az OTP lehet − mondta lapunk kérdésére Réczey Zoltán, a Buda-Cash elemzője. Ráadásul láthatóan csökkent a kormányzat irányból a bankokra nehezedő nyomás, a Bankszövetséggel a múlt év végén kötött megállapodás arra utal, a gazdaságpolitikai döntéshozók felismerték, kompromisszumot kell kötni a szektorral. Úgy tűnik, jövőre tényleg kivezetik a különadót, a végtörlesztés lassan lezárul, a forinterősödésnek köszönhetően javul az OTP-hitelportfólió minősége, s a hozamszint mérséklődése nyomán is kedvezőbbnek tűnik a bankpapírok árazása.
Hosszabb időtávot vizsgálva ráadásul nagyon nyomott az OTP árazása, a P/E és P/BV mutatókat vizsgálva 40-45 százalékkal alacsonyabb szinten forog az átlagnál, de a szektortársakhoz, például a lengyel bankpapírokhoz képest is diszkonttal árazzák az OTP-részvényt. Ha nem is a teljes diszkont, de 20-25 százalék kikerülhet az árazásból, ha a gazdaságpolitikai kockázat megszűnik, mérséklődik − tette hozzá Réczey.
Tavaly augusztusban az USA leminősítésével vette kezdetét az OTP igazi veszőfutása, az árfolyam akkor a 6 ezer forint fölötti szintről 4 ezer forint alá zuhant − elsősorban a nemzetközi hatások miatt. Az onnan 2600 forintig tartó további lemorzsolódás már inkább a hazánkkal kapcsolatos befektetői bizalomvesztés, a forintgyengülés és a végtörlesztés okozta banki veszteségek számlájára írható − vélekedett Nyári Zsolt, a KBC vezető üzletkötője. Az elmúlt fél évben azonban komoly bázist épített a 2800−3600 forint között oldalazó árfolyam, ráadásul ebbe az árba már az összes negatív szcenárió beépült. Hazánkat minden portfólióban alulsúlyozták, az összes forró pénz távozott az országból, de még shortpozíciók sem épültek ki tömegesen. A múlt héten viszont pozitív üzeneteket küldött a kormányzat, aminek meg is lett a hatása az árfolyamra.
A nemzetközi tőke azt olvasta ki a nyilatkozatokból, hogy tényleg meg akarunk állapodni az IMF-fel, s nem csak az időt húzzuk, mint a törökök. Ennek köszönhetően a legtöbb magyar eszköz piacán a vásárlók kerültek túlsúlyba, márpedig ilyenkor a legkönnyebben az OTP-t találják meg.
Az árfolyam gyorsan fel is száguldott a 3950−3960 forintos lokális csúcsig. Kicsit talán túl gyorsan is. Hasonló helyzetekben általában egy rövid negatív korrekció következik − jelen esetben ez az jelentheti, hogy az árfolyam pár nap alatt visszateszteli a korábbi 3550 forintos sávtetőt. Elképzelhető azonban az is, hogy nem esik vissza a jegyzés, hanem néhány napnyi oldalazással konszolidálja az emelkedést − tette hozzá Nyári. Mindenesetre van még tere az emelkedésnek a 4250 forintos lokális csúcs rövid-közép távon elérhető, de egyes vélemények szerint akár 4400-ig is felszaladhat az árfolyam. Ha a nemzetközi helyzet számottevően javulna, az európai hitelválság megoldódna, megegyeznénk az IMF-fel, akkor ennél magasabb szintekre is felkúszhat az OTP. Felfelé tehát jelenleg nagyobb a tér, így a 3550 forintos vagy a 3900-as szintnél a következő három-négy napban érdemes lehet elgondolkozni a vételeken − tanácsolta a KBC szakembere.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!