A globálisan kedvező hangulatban jórészt emelkedéssel zártak Ázsia és a csendes-óceáni térség irányadó tőzsdemutatói pénteken, miután egy hét szünet után ismét kinyitott Sanghaj és Sencsen.
A Morgan Stanley Capital International által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 0,20 százalékkal, 637,08 pontra emelkedett pénteken, miután már előző nap is 2,1 százalékos pluszban zárt. Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 1,34 százalékkal, 28 048,94 pontra, míg a szélesebb körű Topix-index, amely az első szekcióban forgalmazott valamennyi részvényt magában foglalja, 1,15 százalékkal, 1961,85 pontra emelkedett. A befektetőket megnyugtatta, hogy az amerikai szenátus megszavazta az adósságplafon megemelését 480 milliárd dollárral, aminek hiányában az Egyesült Államok október 18-a után fizetésképtelenné válhatott volna.
Az irányadó ausztráliai index, az S&P/ASX 200 0,87 százalékos pluszban, míg a dél-koreai Kospi 0,11 százalékos mínuszban zárt. Sydney-ben a bányaipari vállalatok húzták az indexet a nyersanyagárak emelkedésének közepette.
Emelkedtek a kínai tőzsdeindexek. Az utóbbi három hónapban jelentősen csökkentek az árfolyamok előbb a kínai szabályozási hatóságok szigorúbb fellépésére, majd az ingatlanpiaci ágazat súlyos problémáira és az egyre sűrűsödő áramhiányra reagálva, így több befektető megfelelő beszállási pontot lát és elkezdte vásárolni a részvényeket. A figyelem továbbra is az ingatlanpiacra irányul, a fő kérdés az, hogy a hatóságok tesznek-e intézkedéseket a második legnagyobb ingatlanfejlesztő csoport, az Evergrande adósságfizetési problémáinak kordában tartására.
A sanghaji tőzsde fő mutatója, a Shanghai Composite 0,67 százalékkal, a sencseni börze fő mutatója, a Shenzhen Component Index 0,73 százalékkal, a Sanghajban és Sencsenben jegyzett 300 legnagyobb társaság CSI-300-as indexe pedig 1,31 százalékkal kúszott feljebb. Hongkongban az irányadó mutató, a Hang Seng 0,55 százalékos pluszban zárt. Az ázsiai kereskedésben a tízéves amerikai államkötvények hozama 1,6 bázisponttal, 1,58887 százalékra nőtt, ami június óta a legmagasabb érték. A hat főbb devizával szemben kalkulált dollárindex 94,206 pontra emelkedett, ami nincs túl messze a szeptember végén 94,504 ponton elért egyéves csúcshoz.
A piacok már a szeptemberi amerikai foglalkoztatottsági jelentést várják. Ha az adatok kedvezőek lesznek, az tovább erősítheti a dollár árfolyamát, mivel azt fogja jelezni, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve nem vár tovább, hanem elkezdi kivezetni, és a jövő év közepére lezárja a koronavírus-járvány miatt elindított havi 120 milliárd dollár értékű eszközvásárlási programját.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!