Azonnali eladási jelzés nem, de óvatosságra intő jel érkezett az egyik legmegbízhatóbbnak tartott hangulati felmérés alapján a részvénybefektetőknek. A profi tőkepiaci hírlevélírók által javasolt pozicionáltságot vizsgáló felmérésben a héten 52,7 százalékosra emelkedett az azonnali részvényvásárlást javaslók aránya, a részvényeladást javaslóké eközben 21,5 százalékosra csökkent. Ezzel a felmérésben a bika/medve arány 2,45-re emelkedett, ilyen magas értékre tavaly májusban volt utoljára példa, közvetlenül az S&P 500-as index csúcsa közelében, amelyet a masszív nyári-őszi lejtmenetet követett, összesen mintegy 300 pontnyi esést hozott az indexben.

Ugyanakkor a történelem azt mutatja, hogy ez még nem annyira szélsőségesen magas érték, hogy csak emiatt azonnali részvényeladási pozíciókat kellene nyitni. A hangulat ennél optimistább is tud lenni, a bika/medve arány egyes esetekben 3 fölé is tud emelkedni. Azonban ebben a tartományban már általában a piac tetőépítési folyamatai szoktak elindulni, s megkezdődhet az előkészület egy esetleges fordulatra.

Az NAAIM, az aktív alapkezelők szövetségének felmérése szerint a portfóliók nettó long irányú kitettsége az S&P 500-as indexre enyhén csökkent a héten, 69,3 százalékra. Ez még nem az a szélsőséges értéke, ami a tetőket szokta jellemezni, erről általában 80 százalék feletti értékek esetében szokás beszélni.

Az S&P 500-as index grafikonján ezért érdemes lehet megvizsgálni a technikai elemzés eszközeivel, az elmúlt hét gyenge teljesítményével érkezett-e bizonyíték az emelkedő trend fordulásárára. A következő képet mutatja a vezető tőzsdemutató.

A grafikon a közvetlenül a grafikonból való kereskedést lehetővé tévő Alfatrader Trading Station II grafikonrajzoló programjával készült.

Az emelkedő trend kezdete tavaly október elejére tehető, a trendhez tartozó emelkedő trendvonal messze jár az index jelenlegi értéke alatt, nagyjából 1330 pont körül. A trendhez tartozó 60 napos mozgóátlag szintén mélyen a jelenlegi értékek alatt helyezkedik el, 1363 ponton, ez szintén az emelkedő trend életbe létére utal. Trendfordító alakzat egyelőre nincs a grafikonon. Az index az elmúlt napokban ugyanakkor 1390 pont magasságában egy olyan támaszt tesztelt, ahol korábban már kétszer járt, ha lefele indulna, már negyedszerre menne neki ennek a szintnek. Ráadásul a kirajzolódó alakzat egy készülő fej vállak alakzat is lehet a szint felett, így ha törne, az ebből számolt célár 1360 pont közelébe mutatna, a 60 napos mozgóátlagra. Ez azonban még nem történt meg.

Az emelkedő csúcsok és mélypontok sorozata még nem tört meg a charton, ez is a trend életben létére utal. Az előző mélypont 1340 pont magasságában található az indexen, ez szintén támasz lehet egy kibontakozó korrekcióban.

A felfelé menetnek az elmúlt hetekben egy hosszú távú, enyhén emelkedő trendcsatorna szabott gátat, amelynek alsó szélét a 2010 júliusi és a 2011 októberi mélypont alkotta, tetejét pedig a 2011 tavaszi csúcsra állított úgynevezett visszatérési vonal alkotja (az ábrán piros szaggatott vonallal.) Az indexben egyébként a tavaly őszi trendforduló során kialakult egy emelkedő háromszögre hasonlító alakzat.

Az ebből számolt kevésbé optimista célárat 1400 pont közelében már teljesítette az index, az optimista számítási módból adódó 1480-1500 pontos célárfolyam viszont akár még benne is lehet a pakliban. Az index 14 napos RSI-jében eközben letört a korábbi emelkedő trend, ez pedig változást jelez a trendben, amely lehet konszolidáció, de egy későbbi trendforduló előjele is.

Összefoglalva, egyelőre nem érkezett egyértelmű jelzés arra a klasszikus technikai elemzés eszköztárát használva, hogy megfordult volna az ősszel indult emelkedő trend az S&P 500-as indexben, így a szabályok szerint annak meglétét kell egyelőre feltételezni a piacon. Könnyen lehet azonban, hogy a most látott piaci reakciók egy akár hosszabbra is elnyúló tetőépítési folyamat első fázisai.