Rég nem látott félelem uralkodott el az amerikai befektetők körében az augusztusban megindult korrekció nyomán. Az Investors Intelligence hangulati felmérése olyan mértékű pesszimizmust tükröz, amelyre utoljára 2011 őszén, az európai adósságválság legsötétebb óráiban volt példa.
Az amerikai cég hetente szemléz közel 200 független tőkepiaci tanácsadó hírlevelét, s ezeket három csoportba osztja, a részvényvásárlást, a korrekcióban történő részvényvásárlást és az eladást javaslók táborába. A vásárlást és az eladást javaslók arányát mérő úgynevezett bull/bear hányados sokszor jó előrejelző erővel bír középtávú piaci csúcsok és mélypontok meghatározásához az ellentét analízis szabályai szerint.
Ha három fölé emelkedik a mutató, az általában szélsőséges optimizmust jelez, amelyet rendszerint lejtmenet, korrekció követ, ha egy alá esik, az sokszor olyan helyzetet jelez, amely hosszabb felfelé meneteknek is megágyaz. Ugyanakkor a mutató az elmúlt két évben nem igazán funkcionált jól, a hangulat az amerikai tőzsdéken igen sokáig képes volt a szélsőséges optimizmust mutató tartományban maradni, anélkül, hogy komolyabb korrekció jött volna. Most azonban már 1 alá esett az értéke, 0,86-ra. A hírlevelek 26 százaléka javasolja a részvényvásárlást, míg 30,2 százalékuk az eladást gondolja a követendő stratégiának.
Ugyanakkor egy másik felmérés szerint az profi amerikai befektetők még nem kapituláltak, így ez alapján még nem egyértelmű, hogy a piac látta volna az alját. Az Amerikai Aktív Alapkezelők Szövetségének (NAAIM) múlt hét végi felmérése szerint a szövetség tagjai még mindig nettó long kitettségű portfóliókat tartanak. A 0-tól 100-ig terjedő skálán a szövetség tagjai által kezelt portfóliók átlagos vételi kitettsége az S&P 500-as részvényindex irányában jelenleg 21,34 százalékos.
Ez ugyan nagyon alacsony érték, több mint egy éve a legalacsonyabb, azonban korántsem annyira, hogy ez alapján az azonnali trendfordulóban lehetne reménykedni. A szövetség 2006 közepe óta végzi el felmérését hetente tagjai körében. 0-nál alacsonyabb értéket, tehát nettó short pozicionáltságot eddig mindössze 3 esetben mértek. Az elsőt 2007 őszén, a hitelválság kirobbanása utáni első lejtmenetben, akkor a mélypont után az S&P 500-as index még új, magasabb csúcsra tudott kapaszkodni. A következő ilyen helyzet 2008 őszén, a Lehman Brother összeomlása után állt elő, a harmadik 2011 őszén, az európai adósságválság mélypontján. A 2010-es és a tavaly őszi korrekcióban egyaránt 10 alá süllyedt a nettó pozicionáltság, mire a piac pozitív fordulatot tudott végrehajtani.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!