Külföldi befektetők több mint egymilliárd eurót fektettek magyar forint alapú állampapírba júliusban; az aukciós hozamok ezzel párhuzamosan a tavaly őszi hitelképességi leminősítések óta a legalacsonyabb szintre csökkentek, derül ki az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adataiból.
Júliusban 291 milliárd forinttal, bő egy milliárd euróval a hónap végére 4543 milliárd forintra, új csúcsra nőtt a külföldi kézben lévő forint állampapír állomány.
A júliusi volt idén a legnagyobb havi emelkedés a márciusi 236 milliárd forint óta. Január-februárban, a kötelességszegési EU eljárások megindulása után mérsékelt volt a vásárlási kedv, a márciusi megugrás után áprilisban és főleg májusban alig volt külföldi vétel, júniusban pedig egyenesen nettó eladók voltak a külföldiek.
A vételi kedv növekedése egybe esett azzal, hogy június végén az EU elfogadta a kormány deficit-csökkentési intézkedési tervét és feloldotta a Magyarországnak szóló 2013-as kohéziós alapok felfüggesztését, majd a második nekirugaszkodásra módosított jegybanktörvény után július közepén megkezdődhettek az Nemzetközi Valuta Alappal és az Európai Bizottsággal a hiteltárgyalások.
A külföldi vásárlások élénkülésével párhuzamosan a diszkontkincstárjegy aukciók hozama júliusban került az idén először 7 százalék, a kötvényaukciós hozamok pedig június második felében, júliusban estek először 8 százalék alá. Július végére az aukciós átlaghozamok nagyjából vissza kerültek a tavaly október-novemberi leminősítések előtti szintre.
A külföldi kézben lévő állomány júliusban közel 7 százalékkal nőtt, az első hét hónapban közel 20 százalékkal, 746 milliárd forinttal emelkedett.
A július végi teljes állományokról még nincs adat, de június végén a forint állampapírok több mint 40 százaléka, ezzel a központi költségvetés teljes adósságának bő 21 százaléka volt külföldiek birtokában. A nagyrészt ugyancsak külföldiek által tartott devizakötvényeket is hozzá számítva, a teljes adósság közel 40 százalékára rúgó állampapír volt június végén külföldi befektetőknél.
A külföldi befektetők 2011-ben 1.264 milliárd forintnyi forint állampapírt vettek, bő háromszorosát a 2010-es vásárlásaiknak. Ezzel több mint ellensúlyozták a válság hatására 2008-2009-ben bekövetkezett csökkenést. 2008-ban, az évvégi eladási hullám nyomán 2008-ban 782 milliárddal, majd 2009-ben 303 milliárd forinttal csökkent a külföldi kézben lévő állomány.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!