A Napi Gazdaság szerdai számának cikke
A nemzetközi piacokon véget ért a rövid ideig tartó korrekció, és kitöréssel kezdték a hetet a tőzsdék. A vezető tengerentúli indexek újabb maximumra kapaszkodtak, az S&P−500 több mint három és fél éves, a Nasdaq pedig 11 éves csúcsra. Ezzel szemben a hazai piac meglehetősen gyengén teljesít, a tegnapi kereskedési napot is eséssel zárta. Legutóbb januárban volt erő a piacban, de a 20 000 pontos lokális maximum elérését követően megtorpant az árfolyam, és közel két hónapja egy csökkenő csatornában mozog. Középtávon még nem kell temetni az emelkedő trendet, amíg a 200 napos mozgóátlag felett (18 500 pont) tartózkodik az árfolyam, addig számítani lehet egy pozitív fordulatra. Ellenállásokat 19 500 és 20 000 pontnál találunk, a felfelé mutató trend ezek áttörésével nyerhet megerősítést.
Csökkenő forgalom és oldalazó árfolyam jellemzi mostanában a spekulánsok kedvenc blue chipjét. Az OTP nem tudott szignifikánsan elmozdulni az elmúlt napokban, miközben középtávon lefelé csorog a kurzus. Az árfolyam felett a lefelé tartó 200 napos mozgóátlag tornyosul, melynek áttörése esetén két erős szinttel, a 4050 és 4180 forintos ellenállásokkal is meg kellene küzdenie. A hetek óta lefelé mutató mozgás ellenére még a bikák uralják a terepet, és az eseménytelen időszak után pozitív elmozdulásra számíthatunk. Ezt a forgatókönyvet csak a 3700 forintos szint törése írhatja felül.
Hetek óta a 200 napos mozgóátlag felett kereskednek a Mol papírjaival, de az emelkedés lendülete megtört. Egy alacsonyabb lokális csúcs alakult ki a grafikonon (20 000 forint), így elbizonytalanodott a fennálló trend. Amíg a 18 700 forintos támasz és a 200 napos mozgóátlag (18 100 forint) felett tartózkodik az olajpapír, nincs trendforduló. Ennek ellenére vételi lehetőség most nem kínálkozik, nem ártana egy trendirányú megerősítés.
Oldalazást mutat a Richter grafikonja. Egy széles sávban (36 000 és 39 000 forint között) kereskednek a gyógyszerpapírral hetek óta. A trend felfelé mutat, de vételi jelzés csak akkor rajzolódna ki a grafikonon, ha a 39 800 forintos szintet a harmadik próbálkozásra már áttörné az árfolyam. Ha innen ismét lefordulna, akkor a sáv alsó szélén lenne érdemes belépési pontokat keresni. Erős támaszt a 35 900−36 000 forint közötti rés jelent, melynek sérülésével már az emelkedő trend is veszélybe kerülne.
Az Mtelekom emelkedését március elején állította meg az 590 forintos ellenállás. Innen 565 forintig zuhant az árfolyam, majd ismét emelkedő irányba fordult. Jelenleg újra a pozitív szakaszban van a papír, de a mozgástér alig több mint 10 forint az 590-es ellenállásig. Ennek a szintnek az áttörése fontos jelzés lenne a vételi oldalon állóknak.
Rácz Balázs
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!