A globális gazdaság lassulásával jelentősen csökkenhetett a harmadik negyedévben az amerikai vállalatok nyereségtermelő képessége, s ez meglehetősen baljós előjel az amerikai vállalati kötvénypiac befektetői számára. A Financial Times szerint a Fed alacsony kamat politikájának köszönhetően az alacsony hitelezési költségek hátán az amerikai vállalati szektor immár 7800 milliárd dollárnyi adósságon ül.

Az olcsó hiteleknek köszönhetően az elmúlt években virágoztak a vállalatfelvásárlások, akvizíciók, s a részvényesek is egyre több pénzhez jutottak a cégektől sajátrészvény-vásárlások és osztalék formájában. Ez mind-mind a vállalati mérlegek minőségének romlását eredményezte. A lassulás által leginkább veszélyeztetett szegmenst a bóvlikötvények jelentik, ezek értéke eléri az amerikai piacon a 2500 milliárd dollárt, ebből az S&P becslései szerint mintegy 1500 milliárd dollárnyi lejárata a következő 5 évben esedékes. Ugyanakkor ezen kötvények refinanszírozása nehezebbé válik, ha emelkednek a kamatok s eközben a vállalati eredmények nyomás alá kerülnek - írja a pénzügyi lap.

A pénzügyi válság óta első ízben a spekulatív besorolású amerikai kötvények árfolyama elkezdett esni. A Barclays magas hozamú amerikai kötvényeket követő indexe idén 2,3 százalékos mínuszban jár. A hitelezési költségek növekedésével és a vállalati csődök számának emelkedésével a befektetők is elkezdték kivonni pénzüket, a bóvlikötvényekből április közepe óta 14 milliárd dollárnyi tőke távozott. A Bank of America által számolt magas hozamú kötvényindex hozama 7,98 százalékra emelkedett az egy évvel ezelőtti 6,52 százalékról.

Edwin Tai, a Newfleet Asset Management nem teljesítő hitelekre szakosodott portfólió menedzsere szerint természetese a folyamat. Mint mondta, jelenleg a hitelciklus vége felé járunk, ezek jellemzően 5-7 évig tartanak, s ez már a hetedik év, ilyenkor szoktak jönni a csődök, ahogy az amerikai gazdaság lassulni kezd. Az S&P szerint idén már több amerikai cég jelentett csődöt, mint 2009 óta bármelyik évben.

Az amerikai vállalatok összesített EBITDA-ja (adózás, kamatok és amortizáció előtti nyereség) a második negyedévben 39,3 százalékkal esett az egy évvel korábbihoz képest, ez az ezredforduló óta a legnagyobb csökkenés a Bank of America Merrill Lynch elemzői szerint. Nicholas Colas, a Convergex vezető piaci stratégája szerint ez már nem csak az erős dollárról, vagy az alacsony olajárról szól. Ez már azt mutatja, hogy az egész amerikai gazdaság állapota miatt lehet aggódni.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!