Miben különbözik a technikai elemző módszere a fundamentális elemzőétől? A válaszra talán Robert Prechet Jr., az Elliott hullámelmélet modern alkalmazásának tekintélyes szakértője világított rá egy konferencián a legtalálóbban. Mint mondta, a technikai elemzőnek legalább azokat a mutatókat nem becsülnie kell, amelyekkel dolgozik. Míg a fundamentális elemzés módszere, hogy egy-egy adott termék "belső" értékét próbálja meg megbecsülni, a hasonló termék árával összehasonlítani, s ez alapján eldönteni, meg kell-e venni azt a terméket, vagy eladni, addig a technikai elemző alapvetően nem a termékkel, hanem annak árfolyamával foglalkozik. Egy részvény esetében például a fundamentális elemző igyekszik megbecsülni az adott cég várható eredményességét, árbevételének, cash-flowjának jövőbeni alakulását, erre modellt készít, amelyben számos más változót is szerepeltet, például a kockázatmentes kamatlábat, illetve az erre adott jövőbeni becslést. Érthetően minél bonyolultabb egy modell, annál több változóval számol, s minél több a becsült változó, annál nagyobb a hiba lehetősége, s annál érzékenyebb lesz a modell az előre nem látott változásokra.

A másik kritika, amelyet technikai elemzők szívesen hangoztatnak az, hogy a részvények esetében a kereskedés a tőzsdén nem cégekkel, hanem azok részvényeivel történik. Hacsak valaki nem milliárdos tőkével kezd el befektetni a tőzsdén, akkor az adott cég részvényeinek megvásárlásával nem az adott céget veszi meg, általában a cég vezetésére, osztalékpolitikájára nem lesz ettől befolyása, így számára a részvény pont annyit ér, amennyiért el tudja majd adni.

A két módszer közötti különbséget John J. Murphy, neves technikai elemző a következőképpen fogalmazta meg. A fundamentális elemzés a piaci mozgások okait tanulmányozza, míg a technikai elemző magukkal a piaci hatásokkal foglalkozik. A technicista csak a piaci hatásokra kíváncsi, csak ez érdekes véleménye szerint, az okokat nem kutatja. Bár a közhiedelem sokszor egymással ellentétbe állítja a két elemzési iskolát, az igazság az, hogy a technikai módszereket alkalmazó kereskedők sokszor széleskörű ismertekkel rendelkeznek a fundamentális elemzésről, s ez gyakran fordítva is igaz - véli Murphy.

A technikai elemzés definíciója Murphy szerint a következő:

A technikai elemzés a piaci események elsősorban grafikonok használatával történő elemzése a várható jövőbeli árfolyamtrendek előrejelzése céljából. A piaci eseményeket elsősorban az árfolyam, a forgalom és a nyitott kötésállomány alakulásán keresztül vizsgálják, tehát nem csak az árfolyam alakulása az egyetlen felhasznált információ, bár kétségkívül ez a legfontosabb.

A technikai elemzés három fontos alapvető szabályra épül. Ezek a következők:

1.A piaci reakciók mindent kifejeznek
2.Az árfolyamok trendekben mozognak
3.A történelem ismétli önmagát

Sorozatunk következő részében ezt a három szabályt fejtjük ki részletesebben.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!