A felfelé araszolgatás az amerikai részvénypiacon meghozta az eredményét a befektetői hangulatban is az Egyesült Államokban. A Napi Gazdaság által figyelt hangulati felmérések közül több is egyre inkább kezd a szélsőségesen optimista tartomány irányába kilendülni, ami egy piaci tető kiépítésének kezdetét jelentheti. Ez nem jelenti azt, hogy azonnali esésre kellene felkészülni a piacon, tavaly tavasszal például hetekig, hónapokig képes volt szélsőségesen jó hangulatban felfelé trendelni a piac, azonban arra utal, hogy az októberi 1080 pontnál megindult emelkedés nagyobbik része ebben a körben vélhetően már mögöttünk van az indexben.
A profi tőkepiaci hírlevélírók körében a héten már veszélyesen magas kezdett lenni az azonnali részvényvásárlást javaslók aránya, az egy héttel korábbi 52 százalék után immár 54,8 százalék javasol részvényvásárlást. A lokális piaci tetők 55 százalék feletti aránynál szoktak kialakulni.
Az, hogy nincsen még optimista szélsőség a piacon annak köszönhető, hogy még mindig viszonylag sok a szkeptikus szakember, akik inkább a részvények eladását javasolják ügyfeleiknek, arányuk 25,8 százalék az egy héttel korábbi 28,7 százalékos érték után. A pesszimisták kapitulációjáról 20 százalék alatti értékeknél szokás beszélni. A felmérés bull/bear aránya ezzel 2,12-re nőtt, a veszélyzóna 2,8 feletti értékeknél alakul ki.
A bikák és medvék közötti különbség (bull-bear spread) 29-re nőtt, ez magasabb, mint a tavaly nyári csúcs, itt a 35 százalékpont feletti szint jelenti a veszélyesen optimista hangulat kialakulásának jelét.
A kisbefektetők körében már korántsem ekkora a jókedv, a januári hangulati csúcs után a közelgő korábbi csúcs az S&P 500-as indexben láthatóan elbizonytalanította a szereplőket. Az amerikai kisbefektetői szövetség, az AAII heti felmérésében 8,9 százalékponttal 42,7 százalékra csökkent a hat hónapos időtávon tőzsdei áremelkedést várók aránya. Eközben pesszimista több lett, az ő arányuk 6,4 százalékponttal 26,6 százalékra emelkedett.
Azt, hogy van még tér felfelé, azonban pontban már nem annyira sok, mutathatja, hogy magas szinten ragadt az S&P 500-as index tekintetében a long pozicionáltság a szereplők körében. Az aktív befektetési alapkezelők, az NAAIM felmérése szerint 73 százalékos a portfóliók nettó long kitettsége, 80 százalék feletti értékek már piaci tetőkre szoktak jellemzőek lenni. Ez még nem jött el, de nincs messze.
Az S&P 500-as index az elmúlt hetekben láthatóan elbizonytalanodott a tavalyi tavaszi csúcsok közelében, az emelkedés egyelőre megtorpant a fontos szint előtt, s a mutató rövid távú emelkedő trendcsatornájának teteje is ellenállásként viselkedett a napokban. Ugyanakkor vannak arra utaló jelek, hogy az index képes lehet új csúcsokra kimenni ebben a ciklusban, de talán nem ártana előtt egy kisebb korrekció, amiben a bikák kiereszthetnék a felgyülemlett gőzt.
A grafikon a közvetlenül a grafikonból való kereskedést lehetővé tévő Alfatrader grafikonrajzoló programjával készült.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!