Az Egis belföldi árbevétele 17 százalékkal csökkent e legutóbbi negyedévben, az elmúlt kilenc hónapban pedig 9 százalékkal. Ez 2,3 milliárd forint kiesést jelentett, amiből mintegy kétmilliárd a vaklicit intézményéből fakadó árcsökkentésnek tudható be, a maradék a magyar piacról kényszerűen kivont készítmények hiányzó árbevétele. Poroszlai Csaba pénzügyi igazgató szerint a gyógyszerkassza csökkentése eddig döntő részben a generikus gyártókat hozta nehéz helyzetbe és főleg a hazai gyógyszergyárakat sújtotta, az importkészítmények javára.

A társaság a szeptemberben záruló üzleti évét tekintve fenntartja 8-10 százalékos belföldi forgalomcsökkenést tartalmazó prognózisát, és a jövő évre sem optimista: 2012/13-ban 5-10 százalékos visszaesésre számítanak.

A FÁK-országokban bíznak

A kitörési pont Oroszország és a volt FÁK-köztársaságok lehetnek, nem véletlen, hogy míg a magyarországi dolgozói létszám kismértékben csökkent, külföldön, főleg Oroszországban több mint 50 fővel bővítettek. Idén 5-7 százalékos növekedést várnak euróban számolva az orosz piacon, jövőre pedig 8-12 százalékot. Hasonlóan optimista a társaság vezetése a teljes FÁK-piacra: a 8-10 százalékos várakozáshoz képest az első kilenc hónapban 8 százalékos bővülés valósult meg, a folyó üzleti évre 6-8 százalékos emelkedést, jövőre pedig 8-12 százalékos növekedést terveznek.

Kelet-Európában a 10-15 százalékos prognózishoz képest 10 százalék lett a visszaesés mértéke, s ez az év egészére is tartható, miután a lengyel piacon tapasztalt visszaesés hamarabb mérséklődött mint gondolták. Ezzel a kelet-európai értékesítés elérhette a gödör alját és jövőre már 3-6 százalék növekedés valószínű.

Jövőre is hasonló növekedést várnak

A nyugati készgyógyszer illetve a hatóanyag eladások ugyan 15 illetve 8 százalékos csökkenést mutatnak, ám itt nagy ingadozások jellemzőek, így az év egészére mindkét csoportnál tartható a 0-5 százalékos növekedést tartalmazó prognózis. A készgyógyszereknél jövőre 5-10 százalék növekedéssel, a hatóanyagnál 0-5 százalékkal emelkedő értékesítéssel számol a társaság.

A teljes árbevételi prognózist a devizaárfolyamok változása nagyban befolyásolhatja. A 2011/12-es üzleti évtől 3-5 százalékos növekedést vártak, ebből 3 százalék lett az első kilenc hónapban. Jövőre - állandó árfolyamkörnyezet mellett - 4-6 százalékos forgalomnövekedés valósulhat meg.

Rossz hírek jöttek

A ma délelőtt tartott tájékoztatón elhangzott: a negyedév végén kedvezőtlen trend indult, a forint erősebb, a rubel gyengébb lett. Mivel az orosz a legnagyobb piac és ebben az évben már rubelben történik a számlázás az Egist érzékenyen érinti a rubel/forint árfolyam gyengülése.

A dél-koreai Celltrionnak ebben az üzleti évben várhatóan nem kell mérföldkő-kifizetést teljesíteni - mondta el Poroszlai Csaba, vagyis ilyen kifizetés nem terheli a folyó negyedév eredményét.

Erősödés a BÉT-en

Az Egis-részvények árfolyama 0,3 százalékkal 16500 forintra erősödött kedd délelőtt, miközben a BUX 0,9 százalékot gyengült.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!