A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke

A piac egyértelműen kamatvágást áraz az Európai Központi Bank (ECB) csütörtöki ülésére, a meglepetést az okozná, ha ez elmaradna − véli Bámli Károly, a Commerzbank devizakereskedője. Ennek tudható be, hogy az euró az 1,31-es szintig erősödött a dollárral szemben. Nagyon nehéz azonban megmondani, hogy mi lesz a következő napokban, a piaci reakció elsősorban Mario Draghi ECB-elnök szavaitól függ majd.

A múltban elég volt csak annyit megígérnie, hogy mindent megtesznek az unióért, akár kötvényvásárlásokba is kezdenek, az máris jó hangulatot teremtett a piacokon, anélkül, hogy bármilyen konkrét lépés történt volna. Mindez azt jelzi, hogy a piacon nagyon hitelesnek tartják az európai jegybank fejét. Az 1,312-es szint azonban kemény ellenállásnak bizonyult, ezt nehéz lesz áttörni a keresztárfolyamnak, amely az elmúlt hetekben az 1,29 és 1,31 közötti szinteknél sávozott. Ha ráadásul az ECB is pénznyomtatást jelentene be, az gyengítené az eurót (erre Bámli szerint elég kevés az esély).

Azt is látni kell azonban, hogy a tengerentúlon is egy sor rossz adat jött az elmúlt időszakban, ami miatt a piac egyre inkább abban hisz, hogy a Federal Reserve tovább folytatja a mennyiségi lazítást (a QE3 programot), ami viszont a dollár árfolyamának nem tesz jót.

Kép: Napi grafikonok

Csajbók Róbert, az ING devizapiaci üzletkötője is úgy látja, hogy többen várják a kamat vágását, mint a szinten tartást. Mivel azonban nem teljesen egyöntetű a piac véleménye, bármi lesz is a döntés, mindenképpen hathat az euró/dollár keresztre. Csajbók szerint azonban az esés mértéke limitált lehet, pont azért, mert a piac inkább a kamatvágás mellett tette le a voksát, az esetleges tartás inkább hozhat egy komolyabb euróerősödést. (A múltban is volt már rá példa, hogy a piac nagyon várta a kamat csökkentését, ez azonban elmaradt.)

Hosszabb távon nézve sem könnyű előre jelezni, hogy mi várható az euró/dollár keresztben, hiszen az amerikai gazdaság kilátásai jobbak, a szerkezete kedvezőbb, és rugalmasabban kezelik az egészet − emelte ki Bámli. Ugyanakkor az unióban is fordulat jelei mutatkoznak, egyre inkább úgy látszik, hogy a megszorítások helyett a növekedés kerülhet előtérbe. A németek is kezdik belátni, hogy ebben a formában még jó sokáig finanszírozhatják a bajba jutott országokat, ami a választások előtt nem igazán jó már nekik sem. Mindez alapján az év hátralévő részében 1,20 és 1,40 között szinte bármi lehet.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!