Kétfelé tervezik választani a legnagyobb német energetikai céget, az E.On-t - jelentette be vasárnap a társaság. Az erőművek, az energiatermelő érdekeltségek és az energiakereskedő tevékenység leválasztása után a jövőben a megújuló energiára összpontosító tevékenységre, a szabályozott energiaszolgáltatásra és az energiahatékonysági tevékenységre kíván összpontosítani a cég - adta hírül a társaság. A drasztikus lépést az energetikai szektorban az elmúlt években lezajlott komoly változásokkal, a technológiai fejlődéssel és az egyre diverzifikáltabb fogyasztói igényekkel indokolják.
Az E.On jelenlegi üzleti modellje többé nem tud kellőképpen megfelelni az iparágban jelentkező új kihívásoknak - indokolta a döntést a közleményben Johannes Teyssen, a cég vezérigazgatója a CNBC.com szerint.
A német energiaszektor már hosszú évek óta komoly kihívásokkal kűzd. A gyenge kereslet mellett a kiskereskedelmi árak nyomottak maradtak, s szabályozói és fogyasztói részről is egyre nagyobb az igény arra, hogy a gáz- és széntüzelésű erőműveket megújuló energiaforrásokra cseréljék. A problémákat csak fokozta a német közvélemény és így a politikusok egyre fokozódó ellenállása az atomenergiával szemben, főleg a fukusimai katasztrófát követően.
Az E.On bejelentése szerint a feldarabolás után létrejövő új céget bevezetnék a tőzsdére. A tervek szerint az új társaság részvényeinek nagy részét a jelenlegi részvényesek között osztanák fel, egy kisebbségi részesdést pedig pénzügyi befektetők számára értékesítenének. A szétválást a 2016-os rendes éves közgyűlés szentesíti majd.
A 2014-es és a 2015-ös év után is részvényenként 0,5 eurót fizet a társaság osztalékként, mindkettő lényegében megfelel a várakozásoknak. Az idei évet előreláthatóan 4,5 milliárd eurós, eredményt nem érintő leírás sújtja, ami főleg Dél-Európához kötődik, ahol több leányvállalat értékesítését is tervezik. A leírás részvényenkénti értéke 2,25 euró, amire a piac legalább már részben számíthatott - kommentálta a bejelentést az Erste Befektetési Zrt. A társaság megerősítette, hogy 2014 év végére 8 és 8,6 milliárd euró közötti EBITDA eredményt vár, míg az adózott eredmény 1,5 és 1,9 milliárd euró között lehet.
Az E.On hangsúlyozta: a tervezett szétválás nem jár majd leépítésekkel. A tőzsde első körben kedvezően fogadta bejelentést, a nyitást követően a cég részvényei 6 százalékot is meghaladó mértékben drágultak, azonban a kereskedés első órájának végére innen inkább lefelé csorgott árfolyamuk.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!