A Napi Gazdaság hétvégi számának cikke
Elképesztően nagyot változott a befektetők hangulata a magyar részvénypiac kilátásait illetően − derül ki a német ZEW intézet és az Erste Bank friss felméréséből. Egy hónapja a befektetők még annyira pesszimisták voltak a magyar részvényekkel kapcsolatban, mint utoljára 2011 októberében a végtörlesztésről szóló törvényjavaslat benyújtását követően, a friss adatok szerint viszont 1500 pontos indexemelkedést követően olyan optimistává váltak, mint legutóbb 2007 nyarán, közvetlenül az amerikai jelzálogpiaci válság kirobbanása előtt.
A régiónkkal foglalkozó 67 pénzügyi szakértő és alapkezelő megkérdezésével készített felmérésben a hatalmas fordulat elsősorban a BUX index csökkenésére számítók aránya drasztikus csökkenésének köszönhető. Míg egy hónapja még 34 százalék felett volt azok aránya, akik szerint hat hónap múlva alacsonyabb indexértékekre lehet számítani, addig ez az arány mostanra 7 százalék közelébe csökkent. Ezzel a felmérés bull/bear hányadosa 1,2-ről 6,55-re ugrott, ennél magasabb értéket mindössze a már említett időpontban lehetett tapasztalni. A júniusi felmérés szélsőségesen alacsony értéke nyomán pozitív fordulatban lehetett reménykedni, s a BUX index − igazolva a várakozásokat − hatalmasat emelkedett néhány hét alatt, most azonban pont ellentétes helyzet állt elő. Az ellentét-analízis szerint ugyanis a szélsőségesen optimista hangulat egy-egy termék piacán általában az eséseket megelőző időszakokra jellemző, s ez az elmúlt napokban meg is érkezett a Budapesti Értéktőzsdére.
A hangulat ilyen szélsőséges ingadozása elég baljós jelzés a július eleji emelkedés természetét tekintve. Arra utal ugyanis, hogy a magyar részvénypiac jó teljesítményét elsősorban shortzárások generálhatták, az emelkedést várók aránya ugyanis eközben alig változott, 43,5 százalékról 46,5 százalékra nőtt. Bár önmagában a hangulati felmérések nem alkalmasak az árfolyamok pontos előrejelzésére, azonban intő jel, hogy az elmúlt években az ilyen hirtelen pozitív ugrást a hangulatban rosszabb esetben masszív lejtmenet, jobb esetben hosszabb ideig tartó sávozás követte.
A mostani hangulatjavulás egyébként nem Magyarország-specifikus jelenség a felmérésben, az összes régiós részvénypiaccal kapcsolatos várakozások nagyot ugrottak egy hónap alatt. Ez arra utalhat, hogy a külső környezet javulásának köszönhető a hirtelen jött jókedv, vélhetően a Fed kvantitatív lazítási programjából való visszavonulással kapcsolatos várakozások enyhülésének. Erre enged következtetni az is, hogy a régió és a magyar gazdaság kilátásainak megítélése nem változott jelentősen július vége óta. A magyar gazdaság jelenlegi helyzetét a felmérésben részt vevők nettó 48 százaléka rossznak látja (ez 8 százalékpontos csökkenés és a második legrosszabb érték a vizsgált országok közül), javulásra nettó 43 százalék számít (ez 8 százalékpontos javulást jelent).
A forint megítélése változatlanul enyhén negatív, a szakértők nettó 6,7 százaléka forintgyengülésre számít. A forint mellett egyébként egyedül a horvát kuna esetében számít hat hónapos időtávon gyengülésre a piac, a többi régiós deviza esetében erősödést várnak.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!