Szélsőséges szintre jutott a befektetői félelem az Egyesült Államokban az elmúlt hetekben lezajlott heves korrekció során. Ez a múltbeli példák alapján két dolgot is jelenthet, vagy újabb tartós emelkedési hullám indul meg az amerikai piacokon, vagy ami valószínűbb, hogy egy új medvepiac első eladási hullámán vagyunk túl, s a tőzsdék a következő esési szakaszt megelőző viszonylag hosszabb korrekciós fázisukat élik át.

Az Investors Intellgince a 70-es évek óta szemlézi rendszeresen közel 200 független tőkepiaci hírlevélíró ajánlásait, s attól függően, hogy vételt, eladás, vagy tartás javasolnak sorolja őket különböző kategóriákba. Az így készült hangulati felmérés rendszerint jó segédeszközt jelentett ebben az időszakban a piaci csúcs és mélypontok azonosítására. Kontraindikátorként használva a felmérés eredményeit az optimisták és pesszimisták arányát egymással elosztva adódó bull/bear hányados 3 feletti értéke rendszerint arra utal, hogy túlzottan optimistává váltak a befektetők, s ezt általában negatív fordulat követi. Ha az említett hányados értéke egy alá zuhan, akkor a piac általában túl van már az eladási hullámon, mindenki nagyon pesszimista, s ezt rövidebb, vagy tartósabb emelkedés követheti.

A felmérés ennek megfelelően például jól azonosította a 2011-es rövid medvepiac mélypontját az Egyesült Államokban, amikor az egyes érték alá zuhant ősszel a mutató, akkor az már az áresés végét is jelezte, s kiváló vételi alkalomnak bizonyult. Azonban az elmúlt években a masszív részvényár-emelkedés mellett úgy tudott akár hónapokig is az optimista szélsőséget jelentő régiókban maradni a felmérés, hogy nagyobb esés következett volna be.

A friss eredmények szerint a tavasszal még 3 feletti értékeken tartózkodó bull/bear hányados a múlt hétre már a 0,98-as értékre zuhant, ez szélsőséges pesszimizmust jelent, s elvileg vételi jelzésként érzékelhető, mint például 2011-ben. A probléma csak az, hogy hasonló jelzéssel találkozhattunk 2008 elején is, amikor a 2007-2009-es medvepiac első eladási hulláma véget ért. Igaz, akkor is megérte venni, a következő két-három hónapban ugyanis masszív, 10 százalékos mértéket meghaladó áremelkedéssel járó medvepiaci rally jött az amerikai részvénypiacon, ezt azonban további esések követték, amelynek során felére esett az S&P 500-as index.

Figyelembe véve egyéb technikai jelzéseket jelenleg inkább az tűnik valószínűnek, hogy az utóbbihoz hasonló helyzettel állhatunk szemben.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!