Az általunk figyelt hangulati mutatókban alapos rombolást végzett az amerikai piacon néhány hete tartó korrekció, s van olyan, amely mér elég sokat esett ahhoz, hogy megágyazhasson a további felfelé menetnek. Mások azonban arra utalnak, hogy lehet még tere további lefelé menetnek is.

A nagy kép az S&P 500-as index hosszabb távú grafikonján egyenlőre azt mutatja, hogy az elmúlt hetek lejtmenete a hét eleji pozitív fordulattal értelmezhető úgy is, mint egy egyszerű visszateszt. Az S&P 500-as index áprilisban sikeresen áttörte azt a sávot, amely 2000 óta már két bikapiacnak is megálljt parancsolt, így az index egy igen hosszútávú sávozásból tört ki felfelé az 1560-1580 pontos zóna elhagyásával. Az ilyen produkciók után természetes jelenség az árfolyamnak a korábbi árfolyamsáv tetejére való visszaereszkedés, ebben egyelőre semmi rossz nincsen.

Az index hosszabb távú, 30 napos RSI mutatója a hétfői záráskor 45 ponton állt. A túlvettséget tehát alaposan ledolgozta a mutató - április közepén 68 feletti értéket mutatott az oszcillátor - azonban a hosszabb távú grafikonon látszik, hogy a bikapiacokat rendszeresen megszakító, úgynevezett másodlagos trendek kibontakozása során a mutató 30 napos RSI mutatója általában jóval a 40-es érték alatt szokott fordulni, tehát ebből a szempontból még lehet dolga a hét eleji mélységek körül az indexnek.

S&P 500 alapú CFD
Kép: Alfatrader

A profi tőkepiaci hírlevélírók által javasolt pozicionáltságot mérő felmérésen szintén meglétszik a romló hangulat. A felmérés bull/bear hányadosa 1,7-ra csökkent az április közepi túlfeszített, rendszerint lokális piaci csúcsokat jelentő 3 feletti értékéről. Ez azt jelenti, hogy már nyoma sincs az áprilisban tapasztalt veszélyes optimizmusnak, s elvileg már eléggé elromlott a hangulat ahhoz, hogy felfelé kapaszkodjanak az árfolyamok. Ugyanakkor a felmérés adatainak historikus elemzése azt mutatja, hogy ez még nem az a mértékű pesszimizmus, amelyből a korrekciók újabb csúcsokat eredményező hegymenetbe szoktak váltani, erre rendszerint akkor kerül sor, ha már a hangulati mutató értéke 1,3 pont közelébe csökken.

Az egyetlen felmérés, amely már elég pesszimista állapotot mutat a tartósabb fordulathoz, az az amerikai aktív alapkezelők szövetsége, az NAAIM friss adatai. E szerint tagjaik körében már csak 34 százalékos az S&P 500-as index irányában a nettó long kitettség, ez már nagyon alacsony értéknek tekinthető.

Az S&P 500-as index a német DAX-szal karöltve a tegnapi kereskedés során elérte letörési zónáját. Ez annyit tesz, hogy mindkét index azokban a magasságokban tartózkodik, amelyek -záróárak alapján - a múlt hét végi és e hét eleji esést megelőzően megtámasztották az indexeket.

DAX alapú CFD
Kép: Alfatrader

Ez logikusan annyit tesz, hogy a hét elején elindult emelkedés most találkozik az első komolyabb ellenállással, a támaszból-ellenállás szabály alapján. Így döntő lehet, hogy ezeket a szinteket sikerül-e a mutatóknak áttörniük, sikertelen kísérletek ugyanis könnyen eredményezhetik a rosszabb idők visszatértét a tőzsdéken.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!