Az elmúlt hetekben, hónapokban az S&P 500-as index új, történelmi csúcsra futásától volt hangos a pénzügyi sajtó, a német DAX indextől eközben csak oldalazásra futotta, de közben viszonylag kevés szó esett a magyar részvénypiacról, pedig megérné a misét a BUX index teljesítménye is.
A magyar részvények árfolyama ugyanis tavaly január óta kisebb-nagyobb megszakításokkal emelkedik, s ebben az időszakban sokkal jobban járt az a befektető, aki magyar részvényekben ült annál, aki pénzét az amerikai részvénypiacon, vagy esetleg a német részvényekben próbálta meg fialtatni.
A két termék árfolyamának összehasonlítására szolgáló relatív erő mutató grafikonja jól szemlélteti a magyar részvénypiac kiemelkedő teljesítményét az elmúlt másfél év során, akár a BUX euróban mért teljesítményét hasonlítjuk össze a DAX indexével, akár a forinttal szemben sokkal hektikusabb képet mutató dollárban számolt értéket az S&P 500-as indexével.
A tavaly január közepi mélyponthoz képest a BUX index dollárban számolva 57 százalékkal teljesítette felül az S&P 500-as indexet, mig a DAX indexszel szemben euróban mérve még ennél is látványosabb volt produkciója, itt közel 80 százalékos a felülteljesítés.
Persze a magyar részvénypiacnak volt honnan indulnia, hatalmas lemaradást kellett ledolgoznia a vezető tőzsdékhez képest. Ezt jól mutatja a relatív teljesítmények hosszabb távú grafikonja: a DAX indexhez képest 2010 márciusától 70 százalékos alulteljesítésben volt a pozitív fordulatig a magyar piac euróban számolva, az S&P 500-as indexhez képest dollárban mérve 74 százalékos volt a lemaradás.
- Ez elvileg azt jelenti, hogy bőségesen lenne még relatív teljesítményét mérve hova kapaszkodnia a magyar piacnak. Mivel a relatív teljesítményből képzett árfolyam grafikonok hasonló tulajdonságokkal bírnak a technikai elemzés szabályai szerint, mint a csupasz árfolyam grafikonokon, a trendszerű mozgásokra is hasonló szabályszerűségek érvényesülnek. Ezek szerint az árfolyamok trendszerűen mozognak, a csökkenő trendet csökkenő csúcsok és mélypontok, míg az emelkedő trendet emelkedő csúcsok és mélypontok jellemzik. A mélypontot és a csúcsot egy trendben az alapján nehéz elcsípni, de egy korábbi csúcs felfelé történő áttörése jó jelzés lehet a csökkenő trend emelkedő trendbe fordulására.
Ez utóbbira volt jelzés a BUX tavaly ősz elején mutatott teljesítménye, amikor a kínai jüan leértékelése által kiváltott masszív eladási hullámot nagyon jól viselte a magyar piac, ha valaki addig nem figyelt fel a magyar részvényeknél bekövetkezett pozitív fordulatra, akkor ott és akkor megtehette ezt. A felül és alulteljesítő trendek azonban nagyon sokáig is meg tudnak maradni, s amíg ellenkező jelzés nem érkezik, addig a mostani pozitív trend megmaradását illik feltételezni.
Negatív trendfordulót jelentene, ha az RS mutatók letörnének egy korábbi mélypontot. A BUX/DAX euróban számolt RS mutatója jelenleg 0,86 körül jár, míg az utolsó ilyen mélypontot 0,78 találjuk a grafikonon. Ugyanezek az értékek az S&P 500-as indexszel szemben mért relatív erőben 0,0456 és 0,042. Ez azt jelenti, hogy a BUX DAX-szal szemben mért relatív teljesítményében egy jó 10 százalékos, az S&P 500-al szemben pedig egy jó 8 százalékos alulteljesítés után kéne azt vizsgálni, életben van-e még a kedvező trend.
Amíg ez nem következik be, addig jó eséllyel jobb lesz magyar részvényeket tartani, mint akár német, akár amerikai papírokat.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!