A részvény, deviza- és árupiacon bárki tud kereskedni, az online kereskedési rendszerek viszonylag olcsó és könnyű elérhetősége ma már bárki számára elérhetővé teszi a legfontosabb termékeket. Ilyen jó és olcsó rendszer a Napi Gazdaság által kínált Alfatrader szolgáltatás is. Azonban felkészülés és bizonyos szabályok betartása nélkül a kereskedés csak szerencsejáték lesz, ahol a kereskedési tőkét az óvatlan próbálkozók előbb vagy utóbb elégetik. Íme néhány jó tanács.
Ha valaki sikeres kereskedővé akar válni, az első, legegyszerűbb és legfontosabb szabály, amelyet szem előtt kell tartani, hogy jó pozíciókat kell nyitni és kerülni kell a veszteséget eredményező pozíciók megnyitását. A túl sok veszteséges ügylet nem csak a pénztárcára, de a kereskedő önbizalmára is nagyon rossz hatással van. Aki rendszeresen kereskedik tudja, hogy minden nap számos választási és belépési pontot kínál a piac, megfelelő rendszer, döntéshozatali mechanizmus nélkül a kereskedés csak szerencsejáték lesz, amelyet a kereskedő érzelmei, félelmei és kapzsisága befolyásol, s ezáltal röszz döntésekhez vezet.
Sok kezdő tőzsdéző a piacra úgy tekint, mint egy egyszerű szerencsejátékra, s úgy is járnak a kereskedéssel, mintha kaszinóban járnának. Tőkéjük előbb utóbb a megfontolt játékosok zsebében landol.
A technikai elemzés megtaníthat arra, hogy pozíciót csak a számokon, időn és a forgalmon alapuló rendszer alapján nyissunk. A technikai elemzés módszereinek használata rákényszeríti a kereskedőt arra, hogy ne az érzelmei alapján döntsön egy-egy pozíció megnyitásakor. A jól megtervezett végrehajtás, a konzisztens kockázatkezelés végül meghozza gyümölcsét.
A technikai elemzés egyik alapvető szabálya, hogy a piac időről időre hasonlóan viselkedik, s ez alapján nyereséges kereskedési stratégiák alakíthatók ki, s elkerülhető a szerencsejáték mentalitás a kereskedő részéről.
S íme Farley aranyszabályai:
1. Felejtsd el a híreket, emlékezz a grafikonra! Senki sem elég okos ahhoz, hogy eldöntse, egy adott hír pontosan milyen és mekkora piaci reakciókat fog kiváltani. A válasz már ott van a grafikonokban.
2. Vedd meg az első korrekciót egy új csúcsot követően! Add el az első rallyt egy új mélypont után! Mindig ott a tömeg ugyanis a piacon, aki lekéste az első mozgást.
3. Vegyél a támaszon, adj el az ellenállásnál! Mindenki ugyanazt a grafikont nézi, s csak arra várnak, hogy pozíciót nyissanak.
4. Shortold a rallykat, ne pedig az eladási hullámokba adjál! Amikor már esik a piac, a short zárása járjon a fejedben.
5. Ne vegyél, vagy adjál egy nagyobb, fontosabb mozgóátlaggal szemben! (Lásd a 3. szabályt!)
6. Ne szaladj a mozgás után, hacsak nem látod a kiutat! Ha szaladsz az ár után, a piac pont akkor fordul, miután beléptél. Ha messze van a biztos támasz, vagy ellenállás mögötted, akkor nagy bajba kerülhetsz.
7. A kimerülési rések betöltődnek. A szökési és mérési rések sokáig nyitva maradnak. Ezért próbálkozz a rések által mutatott irányban.
8. A trend mindig teszteli az utolsó támaszt, vagy ellenállást. Nyiss ekkor, még ha fáj is!
9. Köss a trend irányában, ne ellene. Ne légy hős, menj a nagy pénzzel!
10. Ha keresned kell a charton, akkor nincs is ott. A jó belépési pontok messziről látszanak.
11. Add el a második csúcsot, vedd meg a második mélypontot! Egy masszív mozgás után az első mélypont vagy csúcs mindig elakasztja a mozgást. Kitörésre, letörésre csak a harmadik, negyedik próbálkozásnál számíts.
12. A trend a barátod a kereskedés utolsó órájában. Ekkor már ne nagyon számíts fordulóra.
13. Kerüld a piacnyitást.
14. 1-2-3, esés, ugrás. Keresd a trendfordító alakzatot, ha trendfordulatra vársz.
15. A bikák a 200 napos felett, a medvék alatta élnek. Az eladók felemésztik alatta az emelkedéseket, a vevők megveszik felette az eséseket.
16. Az árnak van emlékezete. Mit csinált az árfolyam utoljára, amikor ehhez a szinthez ért? Valószínű, hogy azt teszi megint.
17. A nagy forgalom megöli a mozgást. Felemészti a vevők és az eladók energiáit, s utána sokszor csak oldalazás jön.
18. Egy trend nem egy pillanat alatt fordul. A trendfordulók lassan épülnek. Az első nagy esést mindig talál vevőket, az első nagy emelkedés megtalálja az eladókat.
19. A mélypontok lassabban épülnek, mint a tetők. A félelem gyorsabban terjed, mint a kapzsiság. Épp ezért a részvények gyorsabban esnek, mint emelkednek.
20. Előzd meg a tömeget az ajtónál. Keress az ő pénztárcájukon, ne ők a tiéden.
+1 szabály: Keresd a gyors, stabil és olcsó végrehajtást lehetővé tevő kereskedési rendszereket. Épp elég, ha a rosszul nyitott pozíció okoz veszteséget, a magas jutalék elviszi a profitot, szűkebb stopokat kíván és ellened fordítja a kereskedés matematikáját. Erre kínál a magyar piacon egyedülállóan alacsony jutalékkal és no dealing desk, közvetlenül a bankközi piacon való végrehajtást biztosító lehetőséget az Alfatrader kereskedési rendszer.
A cikk saját szolgáltatás népszerűsítését szolgálja.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!