A Napi Gazdaság keddi számának cikke
Mind a részvénypiacokkal, mind a dollárárfolyammal szoros összefüggést mutat a szoft termények ára, ami leginkább azzal magyarázható, hogy idén egyelőre kevés az egyedi, a különböző terményekre ható, jellemzően időjárási tényező − vélte Heitner Tamás, a Solar Capital kereskedési igazgatója. Kérdéses azonban, hogy egy esetleges jelentősebb részvénypiaci felpattanást követnének-e e termények árai. Gelencsér Zsigmond, a Buda-Cash elemzője szerint általánosságban igaz, hogy az éghajlati katasztrófák vagy váratlan geopolitikai események valóban vonzó vételi lehetőséget jelentenek a befektetőknek a szoft termékek piacán: ilyen esetekben ugyanis hosszú ideig és gyakorlatilag korrekció nélküli áremelkedések indulhatnak be. Emellett korábban a Federal Reserve monetáris lazításai, a QE1 és a QE2 is jókora áremelkedéseket okoztak. Gelencsér hozzátette: a kávé és a kakaó árára nemcsak a dollár, hanem a font árfolyama is hat, hiszen ezekkel a terményekkel a londoni árutőzsdén is kereskednek.
A kávé − amelynek esetében a New York-i árutőzsdén jegyzett arabica fontonkénti árfolyama a mérvadó − kínálati és keresleti tényezői is arra engednek következtetni, hogy tovább tarthat a lefelé mutató trend. Múlt hét pénteken ugyan a közép-amerikai esőzésekkel kapcsolatos hírek miatt 6,5 százalékkal, 2,2 dollárról 2,48 dollárra ugrott az árfolyam, ez azonban aligha jelenthet trendfordulót. A nemzetközi kávészövetség jelentése szerint idén éves szinten egymillió zsákkal esett a fogyasztás, eközben pedig Brazíliában jóval nagyobb területen termesztik a kávécserjéket, és a szakértők szerint idén is jó szezonra számíthatunk − hívta fel a figyelmet Gelencsér. Heitner szerint az idei folyamatos visszaesés után − májusban még 3 dollár volt a kávé fontja − jelenleg a mostani sávja alján van a kávé jegyzése (a sáv teteje 2,7 dollár), ha ezt letöri, akkor 2 dollár lehet az új sáv alja. Gelencsér szerint is további esés következhet.
Visszatértek a hedge fundok az árupiacra
Augusztus óta nem látott mértékben jelentek meg az árupiacon a hedge fundok, amelyek a jelek szerint bíznak az újabb recesszió elkerülésében − derült ki az amerikai árupiaci felügyelet (CFTC) adataiból. Az alapkezelők long pozíciói 12 százalékkal emelkedtek októberben, miközben az S&P GSCI árupiaci index 7,4 százalékkal nőtt. A CFTC adatai szerint a fűtő- és a gázolaj mellett főleg a kávé és a szójabab piacán vettek fel long pozíciókat a hedge fundok: a kávé 37 százalékkal, a szójabab pedig 33 százalékkal nagyobb pozíciót vonzott az előző hónaphoz képest. A Bloombergnek nyilatkozó elemzők szerint az eddigi, kizárólag a kockázatokra koncentráló befektetői hozzáállást felválthatja a fundamentumok alaposabb figyelembevétele.A kakaó árát korábban az év elején az elefántcsontparti zavargások, illetve az ezt követő exportembargók hajtották fel, ezek hatása azonban jelentősen enyhült azóta. Gelencsér szerint ehhez hozzájárult az is, hogy a másik jelentős nyugat-afrikai kakaótermelő, Kamerun jelentősen fokozta termelését; e két országban megvalósuló infrastrukturális fejlesztések és regenerálási programok hosszú távon jelenthetnek lefelé mutató nyomást az árakon.
Ráadásul a csokoládéipar a fejlett országok recesszió felé mozdulása miatt szintén a korábbinál kevesebb nyersanyagra tart igényt. Másfél hónapja szűk sávban mozog a kakaó ára, amelynek Heitner szerint jelenleg az aljában állnak a jegyzések; Gelencsér szerint lefelé a 2500 dolláros támasz, felfelé pedig a 2800 dolláros ellenállás a jelentős szintek, ám fundamentális alapon jelenleg inkább az előbbi letörése valószínűbb.
A gyapot piacán hatalmas rally alakult ki tavaly októberben a pakisztáni és kínai áradások és földcsuszamlások miatt (80 dollárról 220 dollárig szaladt fel a bálánkénti jegyzés), ám azóta folyamatos volt az esés a jelenlegi 100 dollár körüli szintekig. A szoft termények piacán indikátorként is felfogható gyapotnak gyengül a kereslete, elsősorban Kínában, ám az egész globális ruhaipar nyomás alatt van. Kínálati problémák sincsenek, és pakisztáni termelést is helyreállították a tavalyi események után, így Gelencsér és Heitner szerint is eleshet a jelenlegi sáv, ami után a 80−60 dollár közötti szinteket veheti célba a jegyzés.
A cukor esetében a brazil, az indiai, a thaiföldi és a kínai termelésre kell elsősorban figyelni (India keresletben is a legfontosabbak közé tartozik), ám ezek közül jelenleg egyedül Thaiföldön adódtak időjárási problémák, Kínában pedig jelentősen növelték a kapacitásokat − mondta Gelencsér. Heitner szerint az elemzők korábban árfolyam-emelkedést vártak a cukor piacán, ám azóta jó hírek érkeztek a termésről, így a lélektani 30 dollárcenttől jelentősen elmaradva, 26,5 centen áll jelenleg a jegyzés, a sáv alja pedig 23 centnél van. Ha nem lesznek meglepő események Brazíliában, akkor Gelencsér szerint a 24-25 dolláros szint letörése után jöhetnek a 20 cent körüli jegyzések.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!