Az FTSE-100 06, a DAX 1, a CAC-40 1,4 százalékos veszteségben zárt csütörtökön, a Stoxx Europe 600 indexe 0,7 százalékkal gyengült a nap végére. A periférián méretesebb eséseket is lehetett látni: a milánói FTSE MIB 1,9, A madridi IBEX-35 1,6, az athéni ASE 0,3 százalékos veszteséget hozott össze.

Az ECB nem változtatott az irányadó rátáján, és a betéti kamatokon is meghagyta a -0,1 százalékos rátát, ami nem okozott meglepetést, az azonban csalódást keltő volt a piacok számára, hogy a bank elnökének szóbeli iránymutatásából harmadik hónapja kimaradt az utalás arra, hogy a kamatszint tovább is csökkenhet. Az ECB hónapok óta ismételt ígérete pedig, hogy nagyobb mennyiségi enyhítésbe is kezdhet, megint csak határidő nélküli ígéret maradt.

Az orosz-ukrán helyzet kapcsán tovább mélyült a feszültség a Nyugat és Oroszország között, főleg, miután Oroszország is szankciókat vezetett be azon országokkal szemben, amelyek aláírták a nyugati embargót. Továbbá nőtt annak a lehetősége is, hogy télen zavarok lesznek Európa gázellátásában, miután Ukrajna közölte, hogy a nyugat felől - egyebek közt Magyarországról - kapott földgáz kevesebb a vártnál, és főleg sokkal kevesebb a korábbi orosz gázimporthoz képest, amely június óta szünetel. Azelőtt ilyen esetben Ukrajna megcsapolta az Európába tartó orosz gázexportot, nagy ellátási zavart okozva utoljára 2009 elején.

A befektetők ismét aggódnak a portugál pénzügyi rendszer miatt is, miután kiderült, hogy egy helyi nagybank - a Banco Espirito Santo - múlt héten még üdvözölt állami tőkefeltöltésének költségét a portugál kormány esetleg behajtja a többi bankon, a bankszanálási alapon keresztül.

A vállalatok között a Coca-Cola HBC 5,3 százalékot zuhant, miután a palackozó az év hátralévő részére csökkenő volumenre figyelmeztetett a nezhéz gazdasági és kereskedelmi környezetre, valamint az Oroszországban hirtelen romló helyzetre hivatkozva.

A Rheinmetall szintén 2,7 százalékot esett, miután az ipari konglomerátum az eladási és bevételi előrejelzéseit rontotta azután, hogy a német kormányzat visszavonta az export engedélyét egy orosz ügyletre vonatkozóan.

A mérleg pozitív oldalán volt például a belga KBC bankcsoport - a magyar K&H Bank tulajdonosa -, amely a vártnál kisebb második negyedévi veszteséget jelentett.

Az Egyesült Államokban az új munkanélkülisegély-kérelmek száma a vártnál kevesebb lett, a négyheti átlag pedig 2006. február óta a legalacsonyabbra csökkent.

Az európai zárást követően - közép-európai idő szerint este fél nyolc előtt néhány perccel - a tengerentúli indexek mind mínuszban álltak: a Dow és az S&P-500 0,3, a Nasdaq 0,2 százalékkal járt az előző napi zárószintje alatt.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!