A forint a napokban több hónapos mélypontra gyengült, az euró árfolyama a 360 forintos szint fölé került. A forint értékvesztése illeszkedik a globális és régiós piaci folyamatokba, a a lengyel zloty és a román lej is gyengült.
Ebben a helyzetben jött az MNB monetáris tanácsa keddi kamatdöntése, miszerint azaz változatlanok maradtak a kamatok. A piaci szereplők pedig most a jegybanki kommentárra és a MNB új makroprognózisára koncentráltak.
Az MNB a korábbi gyakorlatnak megfelelően most sem kommentálta a forint mozgását, egyúttal ismét megerősítette, hogy az inflációra figyel a jövőben is. Fontos ugyanakkor, hogy az inflációt a forint árfolyama befolyásolja, például az importált termékeken, mondjuk üzemanyagokon keresztül. Azaz az MNB-nek bár árfolyamcélja nincs és kerüli a devizapiaci mozgások értékelését, azért a forint árfolyamának változását is figyelik - mondta Hajósi Péter, a K&H alapok kezelőjének portfóliómenedzsment-vezetője.
Ezt muszáj is megtenniük, mivel egy esetleges nagyobb forintgyengülés keresztülhúzhatja az inflációs várakozásokat. Úgy tűnik, hogy a piaci szereplők óvatosan tesztelik az MNB-t, hogy meddig hagyja elmenni az euró árfolyamát. Az MNB az egyhetes kamatszint emelésével vagy az árfolyam "lebeszélésével" reagálhat.
A szakértő szerint a következő hetekben-hónapokban sávkereskedés várható a forintpiacon, vagyis az euró árfolyama a 345-350 és a 365-370 forintos tartományban mozoghat. Hosszabb távon pedig folytatódhat a forint lassú, mérsékelt leértékelődése.
Hajósi szerint a keddi jegybanki kommentár alapján az is látszik, hogy az MNB az állampapír-hozamokat továbbra is alacsony szinten szeretné tartani, erre kifejezett utalás is történt.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!