Háború van, amikor könnyen tud rosszabbodni a helyzet, kevés a megbízható információ, nagy a bizonytalanság. Elképzelhető, hogy jönnek még olyan hírek, amelyek miatt tovább gyengül a forint. Extrém gyengülésre egyelőre nem számítok, sem arra, hogy jobban gyengülne a forint, mint a régiós devizák. Már csak azért sem, mert az MNB által tervezett további kamatemelések is újabb támasztékot adhatnak a forintnak - fogalmazott Jobbágy Sándor, a Concorde vezető makrogazdasági elemzője a portálnak.

A részvények kapcsán a kivárást tanácsolnám mindkét oldalnak. Akik erős kockázattűrő képességűek, azoknak vételi lehetőség lehet egy ilyen tőzsdei zuhanás. Nem közvetlen gazdasági oka van a zuhanásnak, pénzügyi számításokkal nem kalkulálható, mi várható. Bármennyit zuhant is egy részvény, ilyen bizonytalan helyzetben nem lehet megmondani, másnap nem zuhan-e még nagyobbat, vagy éppen nem pattan-e fel - mondta a szakértő.

Jobbágy szerint a háború nyomán számítani lehet az inflációs kockázat növekedésére. A vállalati energiaköltségek emelkedése biztosan megjelenik az árakban. Az élelmiszerárakat is tovább gyorsíthatja a háborús helyzet.

Az is súlyosbítaná a gazdasági kockázatokat, ha a háború kiterjedne más országokra is. És amivel feltétlenül kell számolni, hogy különböző gazdasági szankciók várhatók Oroszországgal szemben.

Lehet azonban pozitív hatása is a magyar gazdaságra a háborúnak. Elképzelhető ugyanis, hogy a háborús helyzet miatt a vezető jegybankok kevésbé vagy nem szigorítanak.

Ez pedig kedvező változás lehet Magyarországnak, ugyanis a hozamok oldaláról nem lesz olyan nyomás a gazdaságon, hogy szigorító intézkedéseket kelljen tenni. Ez az eddigihez képest lazább, a növekedést támogató külső környezetet eredményezhet. Jó eséllyel a várakozásnál alacsonyabb költségű lehet a vállalatok, illetve az állam számára az eurós vagy dolláros finanszírozás. Ez azonban már a közvetlen háborús következményeken túlmutató várakozás, hatásai az év későbbi részében lehetnek érzékelhetők - tette hozzá a Concorde vezető makrogazdasági elemzője.

Az Ukrajnával kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!