Az euró vételét ajánlja szinte valamennyi devizával szemben a Quaestor, mivel úgy gondolják, hogy az uniós vezetők - kiemelten az ECB - számos előrelépést tettek a szorosabb integráció és a stabilitás felé. Ráadásul amennyiben sikerül jövőre a bankfelügyeleti és betétbiztosítási rendszert kialakítani, úgy visszanyerheti az euró az elmúlt évek során elveszített presztízsét a tartalékeszközök terén. Az euró/dollár esetében az elkövetkező 2-3 hétben jöhet egy nagyobb elmozdulás technikai alapon. Háda szerint valószínűbb, hogy felfelé tör ki az árfolyam az 1,35-ös szintet célba véve, amennyiben azonban ez nem sikerül, akkor az 1,26-os szintet közelítheti az árfolyam. A kamatvárakozások alakulása is kihathat a devizapiacokra. Így például az úgynevezett nyersanyagdevizáktól továbbra is stabil teljesítményt vár a Quaestor, ami egyrészt betudható a kiváló adóskockázati besorolásnak valamint annak, hogy a fejlett piaci devizák között még mindig relatíve magas kamatot fizetnek.

Eladási ajánlást fogalmaztak meg viszont az angol font, a japán jen és a svájci frank piacán. A brit gazdasági kilátások továbbra is borúsak, a jövő év elején a szigetország elveszítheti kiváló adóskockázati besorolását is, meglátásuk szerint. A svájci frank piaca pedig megbillent, amint a kereskedelmi bankok negatív tartományba süllyesztették a betéti kamataikat és a deflációs nyomás tovább erősödött. A japán jent pedig egy éles politikai fordulat foszthatja meg eddigi első számú menedékeszköz szerepétől, hiszen az ellenzék hatalomra kerülésével agresszív monetáris expanzió körvonalazódik.

Az árupiacokon ismét erősödhet a vételi kedv a mezőgazdasági termékek piacain a következő negyedévben. Az év közepén a szokatlanul száraz időjárás nyomán szárnyalni kezdtek az agrárcikkek, szinte túlfűtötté vált a piac. Az év vége már inkább a kijózanodásról szólt. A szélsőséges időjárás dacára a világgazdaság lassulásának, akár újabb áremelkedéseket is okozhat a búza, szója, zab, kukorica és a rizs piacán. A gyapot, a kávé és a cukor, mint egzotikus árufajták piacait túladottnak tartja a Quaestor, ezért jó beszállási lehetőséget látnak e termékekben is. Az energiahordozók vagyis a nyersolaj, a benzin és a földgáz eladásán gondolkozna Háda, és ugyanezt gondolja az ipari fémek és az ezüst esetében is. Ennek oka a fejlett piacok eladósodottsága, a költségvetési megszorítások és a világgazdaság várhatóan gyengébb jövő évi teljesítménye. Az aranyat ezzel szemben viszont továbbra is tartanák egy nyersanyagpiaci portfólióban, mivel a hozamok és a kamatszintek globálisan nézve változatlanul rendkívül alacsonyak, továbbá a fontosabb tartalékdevizákba vetett bizalom sem állt még helyre. Az arany esetében az árfolyam újra elérheti az 1800 dolláros szintet Háda szerint.

Inkább gyengülni fog a forint

A magyar gazdaság állapota nem mutat nagy változékonyságot az előző negyedévhez képest. A kilátások mindösszesen annyit javulhatnak, amennyit Németország gazdasága javul és ebből a magyar export megragadni képes.  A jegybank kamatpolitikája a következő hónapokban is laza marad Háda szerint, ami, főleg akkor, ha pozitív nemzetközi hangulat falán repedések keletkeznek, spekulációkat indíthat meg a forint piacán is. Az irány hamarosan eldőlhet a forint piacán is, és határozottabb irányba indulhat az árfolyam, ami figyelembe véve a mostani viszonyokat inkább a gyenge irány lehet 290 forintos euró céllal.

Jövőre marad a végső megoldás az USA-ban

Amerikában egy köztes megállapodás születhet a költségvetési megszorításokkal kapcsolatban, ami azt jelentheti, hogy elkerülik a drasztikus megszorításokat, és az ezzel járó nagy növekedési visszaesést - véli Balog-Béki Márta, a Quaestor elemzője. Ennek hatására azonban a végső megoldás csak jövőre marad. Európában viszont kifutóban vannak a megszorítások, a fő rizikó faktor azonban Franciaország lehet, és ennek hatására a német hegemónia is növekedhet. Az unióban csak akkor lesz kamatvágás, ha a gazdasági mutatók jelentősen visszaesnek, ennek az lenne az értelme, hogy maradjon muníció vészesebb időkre. Összeségében tehát vannak növekedési kockázatok a világban, azonban összeségében fellendülés jöhet, ha lassú is

Hasonló jelenségeket hozhat a jegybankelnök személyében bekövetkező változás is vélik a Quaestor elemzői. Az IMF megállapodás megkötése háttérbe szorulhat, amennyiben a fejlett világban elsivatagosodott kamatviszonyok miatti hozaméhség fennmarad, tekintettel arra, hogy a közeledik a választási év kezdete.

A likviditás sajnos rányomja a bélyegét a magyar tőzsdére. A Quaestor kedvence ennek ellenére az Egis, amelynek pont a legnagyobb kockázata a likviditási. Ugyanakkor a cég termékstruktúrája nagyon kedvező. A Mol így a második helyre szorult a pesszimista világgazdasági növekedés miatt, amire plusz teherként rakódik a haza szabályozási változások. Remélhetőleg az Ina körüli csatározások nem fajulnak odáig, hogy kiessen a horvát cég, ami óriási veszteség lenne a Molnak. A Mol ugyanis e nélkül újra finomítói vállalat lenne kitermelési helyett. Az OTP helyzete változatlan, ehhez az ország megítélésében kellene változás. Így annak ellenére, hogy néhány leányvállalat jól teljesít nem látnak nagy fantáziát a magyar bank helyzete miatt az elkövetkező időszakban az OTP árfolyamában.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!