Az FTSEurofirst 300 index 0,54 százalékkal, a STOXX 600 index 0,61 százalékkal, míg az euróövezeti Euro Stoxx 50 index 0,42 százalékkal zárt magasabban. A londoni FTSE 100 mutató 1,07 százalékos, a frankfurti DAX index 0,56 százalékos, a párizsi CAC 40 index 0,18 százalékos emelkedéssel zárt.
Európa legfontosabb tőzsdéin némileg javult a hangulat csütörtökön, a reggel bejelentett beszerzésimenedzser-indexek is nagyjából megfeleltek a várakozásoknak.
Erős nyomás alatt maradtak az ágazatokat tekintve a bankok: az EuroStoxx50 legnagyobb vesztesei a Banco Bilbao és a Banco Santander részvényei voltak, 3 és 2 százalékot meghaladó veszteséggel. A luxuscikkgyártók is változatlanul rossz passzban vannak: a Hermes 2,2 százalékot, a Kering 1,7 százalékot veszített. Az autóipari részvények is többnyire veszítettek az értékükből.
Az egyedi részvények között az Airbus tudott erősödni az erős decemberi szállítási adatokra számítva.
Londonban az olajipari részvények, például a BP és a Shell egyenként több mint 1 százalékkal emelkedtek, mivel a nyersolaj árát a kínai gazdaság lassulásának további ösztönzésére vonatkozó várakozások is felhúzták.
Az olaj ára tavaly november óta a legmagasabb szintre kúszott fel az olajkereslet várható alakulásáról kialakult optimista becsléseknek, továbbá az amerikai olajkészletek múlt heti csökkenéséről tett jelentéseknek köszönhetően.
Az olajkereslet növekedésével szembeni optimizmus azt követően erősödött, hogy Hisz Csin-ping kínai elnök újévi beszédében úgy fogalmazott: globális bizonytalanságok ide vagy oda, bízik Kína gazdasági fellendülésében.
Ráadásul emellett a kínai feldolgozóipar már a harmadik egymást követő hónapban növelte teljesítményét, ez szintén fokozta az erős olajkeresletre vonatkozó várakozásokat.
Hozzájárult az áremelkedéshez az American Petroleum Institute jelentése is, amely szerint az amerikai nyersolajkészletek 1,4 millió hordóval csökkentek a múlt héten, folytatva a csökkenő készletek tendenciáját.
A Brent hordónkénti ára 2,21 százalékkal 76,29 dollárra ment fel, az európai piacok zárásakor a WTI 2,45 százalékkal állt magasabban, hordónként 73,48 dolláron.
Ezzel együtt az arany ára is emelkedett. A nemesfém ára tavaly 27 százalékkal nőtt, ami 2010 óta a legmagasabb éves teljesítményének számít. A spot jegyzés csütörtökön 1,18 százalékkal emelkedett, unciánként 2655,40 dollárra.
Az elmúlt évet a dollárindex 7 százalékos emelkedéssel zárta, csütörtökön pedig 1,06 százalékkal 109,28 pontra nőtt.
Ugyanakkor az euró 25 havi mélypontra, 1,03 dollár alá gyengült.
Az elmúlt 4 hét során az euró-dollár 1,8 százalékot veszített, az elmúlt 12 hónapban pedig 5,5 százalékkal csökkent. A jegyzés csütörtökön 0,87 százalékkal, 1,0262 dollárra csökkent.
Mindenkit kinyír az erős dollár, és a forint sem menekül
A dollár szakadatlan erősödése nem jó a forintnak, mint ahogy más feltörekvő piaci devizáknak sem.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!