Bár a piaci hangulatot erősen rontják a globális kereskedelmi viták fokozódása miatti aggodalmak, a befektetők megnyugvással vették tudomásul, hogy a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) megállapodott menekültügyi vitájuk lezárásáról, és ezzel elhárult egy kormányválság veszélye.
Az IG Market elemzői arra számítanak, hogy a londoni FTSE-100 mutató 12 ponttal, a frankfurti DAX-30 index 30 ponttal, a párizsi CAC-40 index pedig ugyancsak 12 ponttal emelkedhet a nyitásban.
Ázsia és a csendes-óceáni térség legfontosabb tőzsdéin erős kilengések közepette vegyesen alakultak az irányadó indexek. A kockázatvállalási hajlandóságot erősen visszafogják azok az aggodalmak, hogy az amerikai-kínai kereskedelmi viszály elmélyülése kisiklathatja a világgazdaság szinkronizált növekedését.
A Morgan Stanley Capital International által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 0,43 százalékkal, 532,50 pontra csökkent, de napi mélypontján, 1,4 százalékos mínuszban, kilenchavi mélyponton is járt.
Tokióban a 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 0,12 százalékos mínuszban, az irányadó ausztráliai index, az S&P/ASX 200 viszont 0,52 százalékos pluszban zárt. A dél-koreai Kospi 0,23 százalékos, a sanghaji tőzsde fő mutatója, a Shanghai Composite (SSEC) pedig 0,34 százalékos pluszban, míg a hongkongi Hang Seng 1,93 százalékos mínuszban közelít a záráshoz. Napközben azonban Sanghajban 1,9 százalékos veszteségben, 28 havi mélyponton is járt az irányadó index.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára emelkedik. A legközelebbi, szeptemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,83 százalékos pluszban, 77,94 dolláron, az augusztusi WTI pedig 1,07 százalékos nyereségben, 74,73 dolláron forgott kedd reggel.
Hétfőn csökkenéssel zártak a főbb európai tőzsdeindexek. A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 1,17 százalékkal, 7547,85 pontra, a frankfurti DAX-index 0,55 százalékkal, 12 238,17 pontra, a párizsi CAC-40 index pedig 0,88 százalékkal, 5276,75 pontra esett. Madridban 0,67 százalékos, Milánóban pedig 0,92 százalékos mínuszban zárt az irányadó index. A páneurópai mutatók közül a Stoxx Europe 600 0,84 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,79 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 mutató 0,66 százalékkal csökkent.
A forint gyengélkedve nyitott.
A fotó forrása: Pixabay.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!