A Concorde Értékpapír Zrt. elemzői óvatosan optimisták a Magyar Telekommal kapcsolatban a harmadik negyedéves gyorsjelentést követően. Összességében a várakozásoktól elmaradó eredményekről számolt be a cég, azonban a gyenge eredménydinamika nem elsősorban a működéshez köthető, hanem egy speciális extra céltartalék képzéshez, amely mintegy 8,2 milliárd forinttal rontotta a vállalat eredményességét - emelik ki a cég szakértői. A céltartalékolás, amelyre a piac nem számított, az amerikai igazságügyi minisztérium által folytatott vizsgálatokhoz és azok lehetséges egyezség útján történő lezárásához köthető. Amennyiben azonban ettől a "speciális" tételtől eltekintünk, a működéshez köthető eredményszámok némileg jobbak lettek a várakozásoknál.

Összességében a nem várt céltartalékolás miatt az eredmény elmarad a várakozástól, azonban a működéshez kapcsolódó folyamatok terén inkább enyhe javulás figyelhető meg. A globális lassulás következtében vélhetően továbbra is gyenge hazai belső kereslet miatt drasztikus további javulásra nem számítunk. Megítélésünk szerint a részvényárfolyamot továbbra is a telekommunikációs adóval kapcsolatos hírek és a magyar hozamkörnyezet alakulása fogja mozgatni - írják kommentárjukban. Tekintve, hogy az adóval kapcsolatosan az illetékesek számos alkalommal megerősítették annak 2013-ban történő eltörlését, ezért bár óvatosan, de optimisták vagyunk a részvényt illetően. A szektoradó eltűnésével jelentős osztalékemelésre kerülhet sor, amely mindenképpen pozitívan hat majd a részvény árfolyamára - vonják le a következtetést.

Az Equilor szakértői szerint a gyorsjelentés tendenciái már toposzként köszönnek vissza a korábbi negyedévekből: a vezetékes hangalapú bevételek mindhárom régióban csökkentek (Magyarország, Montenegró, Macedónia), amelyet csak részben kompenzáltak a TV-hez köthető és mobil adatbevételek. Ezenkívül az erősebb forint is negatív hatást gyakorolt a társaság nettó eredményére - emelik ki a speciális extra céltartalékolás hatásai mellett. Az, hogy a külföldi vizsgálatok az EBITDA értékét 8,2 milliárd forinttal rontották némi csalódottságot okozhat a befektetők körében a vállalat legutóbbi kommunikációijához képest. A nettó eladósodottsági ráta 31.9 százalékra csökkent a második negyedév végi 35,3 százalékhoz képest, amely továbbra is a 30-40 százalékos komfortzónában maradhat főleg a gyengülő forint következtében. Ennek kapcsán visszautalnánk korábbi véleményünkre, amely szerint a távközlési szektoradó mellett is lett volna lehetősége a társaságnak magasabb osztalékot fizetni. A mostani helyzet előnye annyi, hogy egy romló piaci környezetben is tartani tudja az 50 forintos osztalékfizetést - írják elemzésükben. A szabad készpénztermelő képesség a harmadik negyedévben éves bázison 4 milliárd forinttal 85,7 milliárd forintra mérséklődött. Kedvező tételként a 10 százalékkal alacsonyabb tőkekiadást (capex) lehet feltüntetni, bár ez véleményünk szerint fenntarthatatlan hosszabb távon - vélik az Equilor szakértői.Bár a részvényenkénti 50 forintos osztalék nincs veszélyben, a telekom adó és a vizsgálatok tovább dagadó költségei távol tarthatják a befektetőket a részvényektől. Enyhe lemorzsolódással számolunk a kereskedés során, mivel a menedzsment nem közölte a 2012 évre vonatkozó előrejelzéseit - foglalták össze véleményüket.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!