Az osztrák bankok kihasználhatják a javuló működési környezet adta lehetőségeket, jövőre ugyanis a Fitch szerint az osztrák GDP 1,4 százalékkal nőhet, ugyanakkor a hitelezés és a bevételek egyelőre továbbra is alacsony szinten maradhatnak, amíg a szektorba vetett bizalom újra megerősödik. A gazdasági fellendülés következtében az osztrák bankok eszközeinek minősége összességében változatlan maradhat, a hitelleírások alacsony szintre kerülhetnek 2014-ben.
A hitelminősítő azonban két kockázatot kiemel: a vállalati csődök aránya emelkedhet, a devizahitel portfóliók pedig továbbra is kockázatosak maradnak Ausztriában. A devizahitelek teszik ki az összes hitel körülbelül ötödét annak ellenére, hogy a kormányzat 2008 óta betiltotta a devizahitelezést az országban (akakor minden harmadik hitel volt devizahitel). A KKE-régión belüli lefelé mutató kockázatként (downside risk) említi a társaság a magyar és a román kitettséget.
Magyarországon továbbra is magas kockázatot jelent az unortodox politikai környezet annak ellenére, hogy az eszközök minősége itt stabilizálódni látszik, a kormányzat ugyanis egy újabb devizahiteles mentőcsomagon dolgozik. A mentőcsomag, a tranzakciós illeték és a magas bankadó miatt a magyar leányvállalatok továbbra is (vagy újra) veszteségesek lehetnek. Magyarországon emiatt a helyi működési környezet változásaitól függően az osztrák bankok most először elgondolkodhatnak azon, hogy teljesen kivonulnak az országból.
Romániában a bankok működési környezete jelentősen javult az utóbbi időben, 2014-ben a legtöbb leánybank újra nyereséges lehet. A gazdasági fellendülés azonban törékenyen alapokon nyugszik, a hitelleírások pedig továbbra is magas szinten maradhatnak. Összességében az Ausztriában és a KKE-régió többi országában várható eredményjavulás kiegyenlítheti a fent említett kockázatok negatív hatásait.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!