Az amerikai Financial Industry Regulator Authority 15 millió dollárra bírságolta a Citigroupot elemzői tevékenységének nem megdelelő felügyelete miatt - írja a Financial Times. A kifogásolt eseteket között akadt olyan is, amikor az elemzők a nyilvános minősítésektől eltérő tippeket adtak a befektetőknek, de volt olyan is, amikor tőzsdére készülő cégeknek segítettek, hogyan fessenek magukról a valóságosnál kedvezőbb képet a befektetők felé.

A büntetés ugyan méretét tekintve nem tekinthető kiemelkedően magasnak, azonban rámutat arra, hogy a pénzügyi szabályozó hatóságok mennyire komolyan veszik az elemzői munka függetlenségét, amellyel a szigorú szabályozás ellenére egyre több aggály merül fel a befektetők részéről - írja a lap.

A bírságolt esetek közül az egyikben a bank egyik elemzője számos, befektetői vacsorán vett részt 2010 és 2013 között. Ezeken a kötetlenebb estéken az elemző (a lap szerint Deane Drey) több olyan részvényt is megnevezett, amelyeket szerinte a befektetőknek érdemes lehet shortolniuk, azaz eladni őket, majd a várt árfolyamesés bekövetezte után alacsonyabb áron visszavásárolni azokat. A probléma csak az volt, hogy ezeket a részvényeket az elemző nyilvános elemzéseiben a legrosszabb esetben is csak semlegesnek, illetve tartásra érdemesnek minősítette. A Finra szerint ez a magatartás az elemző részéről legalábbis következetlennek volt tekinthető. Ugyanakkor rámutat arra a problémára, amely nem új keletű a részvényelemzői szakmában.

Tapasztalt befektetők ugyanis már régóta a semleges minősítéseket hallgatólagos eladási értékelésként veszik az elemzők részéről. Ennek oka, hogy az elemzők igyekeznek az elemzett cégek menedzsmentjével jó kapcsolatot ápolni, remélve, hogy így kiegészítő információkhoz juthatnak az elemzett cég tevékenységéről. Azonban a cégek menedzsmentjei egy-egy eladási minősítést sokszor rossz néven vesznek, s az elemzők ezért ritkábban kockáztatják meg egy-egy részvény eladásra való minősítését. Így alakulhat ki az a helyzet, hogy a brókercégek többségénél a vételre javasolt részvények száma rendszeresen meghaladja az eladásra javasolt papírokét.

A másik kifogásolt esetben a Citi egyik korábbi szenior elemzője segített megkérdőjelezhető módon tőzsdére készülő cégeket. Az elemző tanácsot adott az adott cégeknek, hogy a bevezetést megelőző kibocsátáshoz készült tájékoztatóban, illetve a road show-k során a cégek mely tevékenységeit domborítsák ki a befektetők felé, s melyekről tájékoztassanak szűkszavúbban, attól függően, hogy szerinte milyen sztorikra haraptak az adott pillanatban a részvényvásárlók.

Egy harmadik esetben a cég egyik elemzője előzetes anyagot küldött ki néhány ügyfélnek - köztük az SAC Capital nevű hedge fundnak - Apple részvényekről szóló, készülő elemzéséből. Ebben 26 százalékkal csökkentette előrejelzését a várható iPhone megrendelésekre, de erről csak az említett ügyfelek kaptak tájékoztatást.

A Citi a büntetéssel kapcsolatban kiadott közleményében hangsúlyozta, hogy a Finra által felvetett problémákat már orvosolták. Úgy gondolják, hogy mindent megtettek annak érdekében, hogy működésük megfeleljen a törvény által előírtnak, s szabályzataik megfelelően kezelik a Finra által feltárt hiányosságokat.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!