A Napi Gazdaság keddi számának cikke
A devizapiacon népszerű opciók esetében lehetett egy kulcsfontoságú szint a 300-as euró, ami sokaknak jelenthetett komolyabb pénzt − mondta a Napi Gazdaságnak Ötvös Mihály, a CIB szenior devizakereskedője. A piacon ugyanis nagyon sokan szeretnek gyakorlatilag fogadás jellegű üzleteket kötni, vagyis ha valaki egy hónappal ezelőtt 50 ezer euró értékben fogadott arra, hogy a devizapár eléri a 300 forintot, akkor most 500 ezer eurót is zsebre tehetett ezért − mondta Ötvös. Ritka jelenség a devizapiacon, hogy gyorsan ugrik fel az árfolyam, majd a szint elérésével szinte azonnal alábbhagy az érdeklődés, ami nagy valószínűséggel opciós megbízásoknak tudható be − vélte Csajbók Róbert, az ING devizakereskedője. Ráadásul a keddi kamatdöntés előtt meglepő is volt, hogy a forint árfolyama elérte ezt a szintet.
A 300-as szintről emiatt pattanhatott vissza nagyon gyorsan az euró/forint árfolyam. Ráadásul sokan látták elérkezettnek a profit realizálását ezen a szinten − mondta Ötvös, hozzátéve: komoly veszélyt jelentett a forint gyengülésére játszóknak, hogy 300 forint felett már nem csökkenti tovább a monetáris tanács a jegybanki alapkamatot kedden. Ez pedig jelentősebben mérsékelheti a keresztárfolyamot, éppen ezért Ötvös szerint még kedden a kamatdöntés előtt is könnyen lehet további erősödés a forint árfolyamában, így az értéke beállhat a 296−298 közötti sávba.
A kamatvágás már beárazódott az árfolyamba
Hasonlóan gondolkodik Csajbók Róbert is, aki szerint a kamatvágás már beárazódott az árfolyamba, így bár csökkent az esélye az újabb monetáris lazításnak, mégis elképzelhető, hogy minden esetben a forint további erősödésére lehet számítani kedden. Amennyiben ugyanis megszakad a sorozat, az jelentős forintvételeket generálhat, miután nagy short pozíciók épültek ki a lengyel zlotyval szemben, ugyanakkor kamatvágás esetén is életbe léphet a "hírre adni kell" piaci magatartás. Viszont azt is látni kell, hogy nemcsak a forint gyengült hétfőn, hanem a régió összes devizája szenvedett, a lengyel zloyt és a román lejt is beleértve − mondta Ötvös, ennek hátterében a portfóliók átrendeződése állhat az euró javára.
A közösségi deviza ugyanis jól láthatóan minden devizával, így a dollárral szemben is sokat erősödött az elmúlt időszakban. Ennek pedig nem a gyenge dollár az oka, hiszen az amerikai deviza is tudott az egyéb devizákkal szemben drágulni. Az euró egyrészt a javuló eurózóna-kilátásoknak, másrészt az emelkedő hozamoknak köszönhetően menetel felfelé. Az euró ugyanis az elmúlt időszakban nagyon alul volt súlyozva a portfóliókban, azonban most, hogy az uniós kötvények rövid lejáratainál elkezdtek emelkedni a hozamok, a tőke is elkezdett visszavándorolni ezekbe az eszközökbe. Az elmúlt időszakban már az is előfordult, hogy a német kötvényeket sem lehetett nulla és negatív hozam mellett értékesíteni, hanem ezek után is kamatot kellett fizetni − mondta Ötvös példaként említve a változó helyzetet.
Továbbra is gyengülő pályán van a forint
Csajbók szerint a gyengülő tendencia a visszapattanás ellenére nem állt meg, a forint továbbra is gyengülő pályán van és szépen építgeti ennek bázisát. Külföldi elemzők szerint is azonban ezen a szinten még nem állítja meg a kormányt a kamatcsökkentésben a forint árfolyama. A JP Morgan elemzője szerint például a kormány csak 305-310 forintos euró mellett hagyná abba a kamatcsökkentési ciklust, és valójában nem is ez érdekes, hanem az, hogy ki lesz az új jegybankelnök. Egy hiteles személy esetében ugyanis akár négy százalékig is mérsékelni lehetne a kamatszintet. Ugyanakkor a Morgan Stanley elemzői szerint a jelenlegi forintgyengülési folyamat egyértelműen nem egyeztethető össze egy újabb kamatcsökkentéssel, így a cég 35-40 százalékos esélyt lát a változatlan kamatszintre.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!