A Keler-csoport a magyarországi energia- és tőkepiacon a belföldi szereplőknek teljes körű szolgáltatást nyújt, a csoport közreműködésével lebonyolított tőkepiaci ügyletek napi értéke megközelíti az 1000 milliárd forintot, az energia-piacon pedig 2,3 milliárd forintot ér el. A szolgáltatásokból származó bevétele 2016-ban 5,415 milliárd forintra emelkedett, 5,53 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, adózás előtti nyeresége pedig 1,860 milliárd forintot tett ki, a 2015. évi 2,3 milliárd forint után.
A Keler arra törekszik, hogy lokális szolgáltatóból nemzetközi szereplővé lépjen elő, hogy az értéktári és elszámolási költségeket a piaci szereplők számára optimálissá tegye. Ezért a csoport fejlesztései is elsősorban a piaci működés egységesítése és ezzel párhuzamosan a költségek racionalizálása irányába mutatnak. Példaként az utóbbi évek egyik fontos lépéseként említette a vezérigazgató, hogy olyan folyamatot és rendszert vezettek be, amely a korábbinál hatékonyabban és gyorsabban tudja kezelni a befektetési jegyek adásvételéhez kapcsolódó műveleteket.
Kapcsolódó
Elmondta: a Keler a piacon a bankok és brókercégek értékpapírszámláit vezeti, feladata az is, hogy a bankok közötti pénzátutalásokat lebonyolító pénzklíring rendszerben az átutalások mögötti fedezetet, a biztosítékokat is kezelje. A Magyar Nemzeti Banknál a bankoknak hitelkeretük van, amelyek felső határárig engedi a jegybank a pénzátutalást az adott pénzintézetnek. A hitelkeret mögötti biztosítékokat értékpapírokban zárolják a Keler-nél - ismertette.
A Keler olyan infrastruktúrát szeretne működtetni, amely segíti a tőkepiaci vállalkozások minél automatizáltabb működését és elérést biztosít számukra az európai szintű értékpapír-elszámolási rendszerekhez, valamint megoldást nyújt a magyar és nemzetközi szabályozó intézmények számára történő kötelező adatszolgáltatáshoz.
A Keler 1993-ban jött létre a Budapesti Értéktőzsde és a Budapesti Árutőzsde 25-25 százalékos, valamint a Magyar Nemzet Bank 50 százalékos tulajdonában. A Kelernél őrizték a fizikailag kinyomtatott értékpapírokat és végezték a tőzsdei- és a tőzsdén kívüli, úgynevezett OTC értékpapír ügyletek elszámolását. 2004-ben a Keler szakosított hitelintézetté vált, majd 2009-ben az értéktári és elszámolóházi tevékenység szétválasztásával kialakult a jelenlegi Keler-csoport.
A vezérigazgató ismertette: a 2000-es években többször is tulajdonos-váltás zajlott le a Kelernél, mára az MNB 53 százalékban, a BÉT 47 százalékban tulajdonosa a Kelernek, a közvetlen és közvetett arányok alapján az MNB közel 90 százalékos tulajdonos.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!