Bebizonyosodni látszik az, amit a komoly piaci szereplők évek óta próbálnak a vezető európai és amerikai politikusoknak elmagyarázni. A New York-i Fed friss tanulmánya szerint ugyanis semmilyen kedvező piaci hatása nincs a short eladások korlátozásának a részvénypiacon, a tilalom nem tudja meggátolni egy-egy részvény áresését, viszont számos, veszélyes mellékhatással járhat.

A tanulmány készítői a 2008-as összeomlást megelőzően az Egyesült Államokban és világszerte a pénzügyi részvényekre bevezetett shorttilalom, illetve a 2011 augusztusában Európa-szerte bevezetett shorttilalom hatásait vizsgálták. Arra keresték a választ, vajon az amerikai államadósság leminősítését követő piaci mélyrepülést meg lehetett volna-e előzni egy széleskörű shorttilalom bevezetésével.

Mi lett a shortolt részvényekkel?

A tanulmányban összehasonlították egy adott időszakban a shorttilalommal érintett részvények teljesítményét a piac egészének teljesítményével, illetve vizsgálták, milyen összefüggés volt egy adott részvény nyáron tapasztalt áresése és az adott részvényre nyitott shortállomány nagysága között.

Az eredmények szerint ugyan a shorttilalom időszakában egy halvány felülteljesítés megfigyelhető volt a korlátozással érintett papírok árfolyamában 2008 őszén, azonban ez a felülteljesítés az amerikai pénzügyi vállalkozásokat megsegítő TARP program elfogadása után jelentkezett. Ráadásul azon országokban, ahol a TARP-hoz hasonlót nem vezettek be, a shorttilalommal érintett részvényeknél nem volt tapasztalható a piaci átlagot meghaladó hozam: az érintett részvények ugyanúgy estek ebben az időszakban, mint azok, melyeket szabad volt shortolni. Így a megfigyelt enyhe felülteljesítés a szerzők szerint inkább a TARP-hoz, semmint a tilalomhoz volt köthető.

Fájó mellékhatások és súlyos sebek

A 2008-as tilalomnak voltak fájó mellékhatásai is a piacon. A shorttilalommal érintett részvények esetében a vételi és eladási oldal különbsége, a bid-offer spread érezhetően kitágult. A jelenség átragadt az opciós piacra is, mivel az opciók kiírói nem tudták megfelelően fedezni pozícióikat, vagy ők maguk is megnövekedett spreadekkel találkoztak, ezért gyakran megfigyelhető volt az addig aktív szereplők távolmaradása a piacról.

A Fed szerint a pozíciók nem megfelelő fedezhetősége súlyos sebeket ejtett az átváltható kötvények piacán is, itt a kritikus időszakokban a likviditás felszáradása volt a nem kívánt eredmény. A tanulmány szerint a megnövekedett tranzakciós költségek becsléseik alapján mintegy egymilliárd dolláros pluszkiadást jelentett az adott időszakban a piaci szereplőknek.

Az idén augusztusi nagy áresés időszakára vonatkozóan azt vetették össze, hogyan teljesítettek a relatíve nagyobb shortállománnyal rendelkező részvények a kevésbé shortolt társaikhoz képest. A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a jobban shortolt részvények, tehát azok, amelyek közkézhányadára nagyobb arányban voltak nyitott fedezetlen eladási pozíciók a piaci szereplő részéről, jobb relatív teljesítményt nyújtottak kevésbé shortolt társaiknál.

Meggátolható-e egyáltalán a lejtmenet?

A tanulmány megállapításai szerint tehát a shorttilalom bevezetésével nem lehet meggátolni egy-egy adott részvény árfolyamának lejtmenetét. Az árfolyam esését adott időszakban tartósan nem a short eladások okozzák, hanem a gazdaság és a kibocsátó cégek gazdálkodásának kedvezőtlen folyamatai. A shorttilalom ugyanakkor olyan káros mellékhatásokkal jár, mint a kiszáradó piaci likviditás, a megnövekvő volatilitás és az emelkedő tranzakciós költségek. A Fed szakértői szerint így az ilyen tilalom bevezetése a politikai oldalról nézve ugyan népszerű intézkedés lehet, az árfolyamok esését azonban nem képes sem tartósan, sem átmenetileg megakadályozni.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!