Ahogy a világ legnagyobb cégei sorra teszik közzé negyedéves gyorsjelentéseiket, úgy szaporodnak a vállalatvezetők részéről a figyelmeztetések, hogy a magas nyersanyagárak, elsősorban az olajé fenyegetik a cégek eredményességét - írja a Financial Times.
A nyersanyagárak makacsul magas szinten ragadtak - mondta Jean-Marc Huet, az Unilever pénzügyi igazgatója. Az olajárakat követő nyersanyagok ára egy kicsit kedvezőtlenebbül alakult, mint ahogy számítottuk - panaszkodott Thomas Falk, a Kimberly-Clark vezérigazgatója a cég gyorsjelentésének megjelenésekor. A brent olaj hordónkénti ára átlagosan 118,5 dollár volt az első negyedévben, ez a második legmagasabb érték a történelme során, 2008 második negyedévében haladta csak meg a negyedéves átlag ezt a szintet. Az első negyedéves olajárak átlagosan 10 százalékkal haladták meg a tavalyi első negyedévest.
Az olaj árának emelkedése nyomán az olajipari és vegyipari termékeket felhasználó iparvállalatok és fogyasztási cikkeket gyártó cégek az elmúlt évben már több alkalommal kényszerültek áremelésre. A negyedéves jelentéseket követő elemzői beszélgetéseken azonban több cég vezetője azt mondta, hogy képtelenek az emelkedő nyersanyagárak okozta költségnövekedést teljes egészében a fogyasztókra hárítani, különösen a jelenlegi, gyenge gazdasági növekedés és magas munkanélküliség jellemezte környezetben. - írja a brit pénzügyi lap. Kurt Bock, a BASF vezérigazgatója úgy fogalmazott, hogy a nyersanyagárak emelkedését nem tudták minden területen továbbhárítani a vásárlók felé, s ez nyomást gyakorolt a cég marzsaira, John R. Moeller, a Procter & Gamble pénzügy igazgatója szintén a magas nyersanygáarakt okolta, hogy a társaság a várakozásoktól elmaradó negyedéves eredményt ért el.
Persze voltak olyan cégek is, amelyek abból profitáltak, hogy voltak nyersanyagok, amelyek ára csökkent az időszakban. Az alumíniumárak csökkenése például jót tett az élelmiszer ipari cégek egy részének, különösen az üdítő italokat előállító társaságoknak.
A lap szerint a nyersanyagárak emelkedése mindenképpen figyelmeztető jel lehet a részvénypiacok szempontjából, s idézik a Morgan Stanley tanulmányát, amely szerint 2008-ban az olajárak emelkedése - amikor az átlépte a hordónként 120 dolláros szintet - jelentősen hozzájárult a vállalati profitok gyors zuhanásához, s épp ezért most sem tekinthető kedvező jelnek.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!