A Magyar Nemzeti Bank (MNB) ma, csütörtökön nem emelte tovább az egyhetes betét kamatát, újra 9,75 százalékon hirdette meg a tendert - derül ki a friss adatokból.
A szerdától érvényes alapkamattal azonos szinten maradt tehát az egyhetes betéti ráta. Az alapkamatot a kamatfolyosóval együtt kedden emelte meg az elvileg nem kamatdöntő ülésén a monetáris tanács 200 bázisponttal 9,75 százalékosra, az egynapos betét kamata 9,25, az egynapos és egyhetes hitelé 12,25 százalékosra nőtt.
Máris felfordult a forintpiac
A forint piacán egyből felfordulást okozott, hogy ezzel leállt az MNB, és csütörtökön nem folytatódott a kamatemelés, bár Virág Barnabás kedden arról beszélt, hogy a jegybank határozottan fellép majd az árstabilitás érdekében.
A héten pedig legalább két, az árstabilitásra negatívan ható fejlemény történt: a kata szeptembertől érvényes szigorítása (amelynek nyomán 50-300 milliárd pótlólagos bevételhez juthat a büdzsé) miatt a vállalkozások árat emelhetnek, a rezsicsökkentés részleges eltörlése szintén növeli majd az inflációt.
A piaci konszenzus ennek ellenére a héten nem várt több kamatemelést. "Meghatározó ellenállási szintek 410 felett, illetve 417 alatt húzódnak, míg komolyabb támasz a 398,5-400,0-as zóna. A rövid távú technikai kép továbbra is az emelkedés felé mutat" - közölte reggeli hírlevelében az Equilor.
"Nem javul a piaci környezet a forint körül, az euró árfolyama 411 forint felett is járt tegnap, azonban egyelőre a 410 forintos szint fontos ellenállást képez, így az utóbbi napokban többször is innen tudott valamelyest visszaerősödni a magyar deviza. Ma az MNB egyhetes betéti tenderére érdemes figyelni, hiszen a héten megemelte a kamatfolyosót a jegybank, így további tér nyílt az MNB előtt a kamatemelések bejelentésére" - írta a tender előtt a KBC Equities.
Mivel a kamatemelés elmaradt, a forint árfolyama nyitás után esni kezdett, az euró 412 forint fölé emelkedett, a dollár szintén járt 412 fölött. A Raiffeisen tegnap hosszú makrogazdasági elemzést adott ki, amelyben arról írtak, 400 forint alatti euróval nem számolnak az idén, sőt valószínű, hogy 420 fölé kerül majd az árfolyam.
Már több mint fél éve tart
A csütörtökönként tartott egyhetes betéti tenderek aukcióin az alapkamattól el lehet térni, így az ezeken kialakuló, az alapkamatnál magasabb kamatszint az, ami ténylegesen érvényes a piaci működésben. Amióta ezt a lehetőséget az MNB megteremtette emelt is minden alkalommal.
- Az MNB monetáris tanácsa 2021. november 16-án arról döntött, hogy a csütörtökönként meghirdetendő egyhetes betét kamata az alapkamat fölé is mehet. Ez egyben azt is jelentette, hogy az MNB búcsút intett a tavaly nyáron beállt konvencionális fordulatnak, amikor a kiegészítő eszközök mellett évek elmúltával ismét az alapkamat vált a központi eszközzé. Így a tényleges kamatszint az egyhetes eszköz miatt ismét eltérhet az alapkamattól. Ezeken felül az MNB a swap-eszközeit is újragondolta, a tervezett fokozatos kivezetés helyett azonnal lép, ezzel is mérsékelve bankrendszerben lévő likviditást. Mivel az egyhetes betéti tenderen jelenleg az MNB korlátlanul elfogadja az ajánlatokat, ez a kamat vette át újra az irányadó szerepet.
- 2021
november 18-án valóban megérkezett a következő emelés: az egyhetes
betéti eszköz kamata 40 bázisponttal, 2,5 százalékosra ugrott.
- Az irányadó kamat november 25-én 2,9 százalékra, december 2-én pedig 3,1 százalékra nőtt. A 2021. december 9-i 20 bázispontos újabb emelést az is lehetővé tette, hogy a monetáris tanács november 30-án a kamatfolyosót kiszélesítette és aszimmetrikussá tette.
- Ezt követően december 23-án 30 bázispontos, 30-án pedig 20 bázispontos szigorítás volt, akárcsak 2022. január 6-én, így már 4 százaléknál járt a kamat. Innét egy hónapos pihenés következett, február 3-án pedig 30 százalékos emelés jött, akárcsak február 26-án. Innét következett március 3-án a 75 bázispontos ugrás, majd március 10-én jött az újabb 50 bázispont, ezt követte a március 24-i 30 bázispontos emelés, így akkor 6,15 százalékos lett a ráta. Innét emelt április 28-án újabb 30 bázispontot a jegybank, majd következett június 2-án újabb 30 bázispont és értük el a 6,75 százalékot.
- Innét még két ugrás következett: június 16-án 50 bázisponttal szigorítottak, majd a június 30-i újabb 50 bázisponttal érkezett el a 7,75 százalékos kamat kora, amelyet július 7-től újabb 200 bázisponttal fejeltek meg.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!